Во недела првиот полумаратон во Струмица, неколку главни улици затворени за сообраќај

Петок, 24 Август 2018

Оваа недела во Струмица ќе се одржи првата полумаратонска трка во градот, дел од настанот „Струмица на улица“ на кој ќе има и трки на 5 и 10 километри. Настанот ќе се одржи во рамките на овогодинашното издание на Струмица Опен Фестивал, а е во организација на Здружението Спортски клуб „Југоисток“ и Здружението на граѓани „Културно забавен живот“ од Струмица. На трките се очекува да учествуваат околу 250 атлетичари од цела држава и од странство.

„За секој учесник е предвиден медал за завршување на трката и награден фонд од 30.000 денари за победниците на полумаратонот. Ја користам приликата да ги поканам сите граѓани да излезат и да дадат поддршка на овој настан, кој ќе го стави нашиот град на светската мапа на градови организатори на вакви големи настани“ - рече Влатко Манчев од ЗСК „Југоисток“ на прес-конференција.

Пријавувањата за трките веќе се затворени. На настанот ќе се користат и неколку напредни функции така што резултатите од трките секој ќе може да ги следи во живо од својот смарт телефон, таблет или компјутер. Исто така кај сите учесници на трките на стартниот број ќе биде користен чип за мерење на времето. На патеките се предвидени и станици со вода, суво овошје и лимони за учесниците во трките.

Неколку главни улици во градот ќе бидат затворени за сообраќај

Поради потребите на настанот неколку главни улици во градот ќе бидат затворени за сообраќај, а организаторите апелираат граѓаните да ги отстранат своите возила од улиците по кои ќе течат трките поради безбедноста на сите и бараат да се почитуваат упатствата од полицијата и организаторите.

Трките треба да започнат во 19:00 часот, а ќе бидат затворени булеварот „Ленинова“ од ТЦ „Глобал“ до кружниот тек со улица „Цветан Димов“, булеварот „Маршал Тито“ и улицата „Балканска“ целосно, булеварот „Гоце Делчев“ до кружниот тек со улица „Младинска“ како и и улицата „Маршал Тито“ до раскрсницата кај СОУ „Никола Карев“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за неповторлива цена

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за не…

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во петок и сабота (26 и 27 ноември), во Продажниот салон на „РАЗНОПРОМЕТ АС“ – „Black Weekend“... Големо намалување на 4...

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локал…

Ное 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради изведување на градежни работи на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци, во периодот од петок, 26.11.2021 година во 07:00 часот наут...

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во четврток, петок и сабота во Продажно-изложбениот салон на „СВИБ-МЕБЕЛ“ во Струмица, кој се наоѓа кај Рекеџиски мост, ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секо...

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Ное 25, 2021 Вести

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2021 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување д...

Денеска се навршуваат три години од смртта на доајенот на македонскиот театар, струмичанецот Мите Грозданов

Денеска се навршуваат три години од смртта на доајенот на ма…

Ное 25, 2021 Вести

Денеска се навршуваат три години од смртта на големиот македонски драмски, телевизиски и филмски актер, струмичаненецот Мите Грозданов, кој почина на ...