Вечерва во „Селект“ хуманитарна забава за Мартина Стојковска

Четврток, 15 Јануари 2015

Да и помогнеме на Мартина Стојковска!

 

Со влезница од 100 денари за хуманитарната забава во кафе барот „Селект“ во Струмица, вечерва (четврток, 15 јануари), од 21:30 часот, ќе и се помогне на Мартина Стојковска да и биде извршена потребната операција во Турција.


На концертот со свирка во живо, за помош на Мартина, ќе настапат пет струмички рок бендови: Motiv Band, Nexus Band, Alarm, Jupiter Band и Jazzna.


Инаку, 12-годишното девојче од Струмица, веќе 5 години се бори со деформација на р’бетниот столб – сколиоза, која на почетокот беше откриена била 28 степени, а сега прогресира во над 100 степени. Сколиозата е откриена на нејзина 7-годишна возраст, но и поради сите неуспешни обиди на лекарите во државата да се справат со тоа, родителите мора спасот да го бараат надвор од земјата, со што е потребна итна операција во странство за да може слободно да дише, да се храни, да седи и да се движи. Доколку не и се изврши операцијата на време може да ја парализира и да доведе до влошување на нејзината здравствена состојба во целост.


Хируршката интервенција е закажена во Турција и чини 40.000 евра, но семејството на Мартина не е во можност да го собере тој износ, затоа апелираат до сите хумани граѓани, доколку се во можност да донираат и помогнат на било кој начин за да се соберат потребните средства за операцијата на Мартина што побргу.


Фунансиски средства може да се донираат преку жиро сметката во НЛБ „Тутунска Банка“ број: 210-501683253756 и преку мобилните оператори ОНЕ на: 075/076 143-150, ВИП на: 077 143-144, Т-Мобиле на: 070 143-121.


Да и помогнеме на Мартина Стојковска!

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ во Струмица

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ в…

Окт 01, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради санирање на дефект прекинато е водоснабдувањето на улицата „Бетовенова“ во Струмица. Нормализирање на водо...

Во Моноспитово протестираа родители на ученици оти не им е дозволено на нивните деца да следат настава со физичко присуство

Во Моноспитово протестираа родители на ученици оти не им е д…

Сеп 30, 2020 Вести

Родители на ученици од основното општинско училиште „Борис Трајковски“ во Моноспитово, општина Босилово, го изразија својот револт кон Комисијата која...

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравени пациенти

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравен…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1697 тестирања, регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје 77 лица, а во Струмица 9 нови слу...

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито“ и „Балканска“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 октомври), од 08:00 до 09:30 часот ќе биде прекината електричната енергија на улиц...

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...