Официјално заврши „Струмица ОПЕН фестивал“, потрошени над 200.000 евра

Понеделник, 27 Август 2018

Томи Печков, претседател на здружението „Културен забавен живот“, организатот на „Струмица ОПЕН фестивал“, вели дека годинава го имавме најдолгиот и најмасовниот досега фестивал. Сите активности од 4 јули, па се до вчера поминале во најдобар ред благодарение на искуството на нивниот тим, бројните волонтери и одличната соработка со општинските институции.
„Струмица ОПЕН фестивал 2018“ чинел над 220.000 евра. Општина Струмица како главен покровител одвоил 50.000 евра од буџетот на општината за оваа манифестација, уште толку и Министерството за култура, останатите од спонзорите, како што се Македонски Телеком, Пивара Скопје, Прилепска Пиварница и голем број компании од Струмица.

„Позади нас се настаните од „офф програмата“ со кои од 4 јули до 4 август го направивме најсилното и најмоќно издание на СОФ 2018. Ги одбравме најбрзите келнери и келнерки на Струмица и регионот, уживавме во поезијата на Лидија Димковска и афористичарите Ацо Ѓоргиев, Ристо Филковски. Во Струмица премиерно беше прикажан и филмот „Исцелител“, се одржа традиционалниот фестивал на лица со телесен инвалидитет и се одигра турнирот „Street basket“, по пауза од три години.
Струмичани и бројните посетители од околните градови уживаа во концертите на Камерниот оркестар на Битола, Нокаут, Каролина Гочева, Сашо Поповски Трио, Фирс, Летната школа за гитара со Васко Пиличев и Влатко Стефановски, Скопскиот брас квинтет, ѕвездите од „One Love турнејата“. Првите седум фестивалски денови на локацијата кај Чешмичката собраа рекордни 15.000 посетители.
Во последниот фестивалски викенд, од 17 до 19 август во Струмица се одржаа 20-тина големи концерти. На 17 август, петок настапија Тамара Тодевска, Тони Цетински, Владо Јаневски, Divolly & Markward и Ted Dettman b2b Sal Sonder. На 18 август, петок настапија Либеро бенд, Виктори бенд, Марија Шерифовиќ, Лепа Брена и Afishal. На 19 август, недела настапија Astra-ion project, Саша Ковачевиќ, Дубиоза колектив и Црвена Јабука“ - рече на денешната прес конференција, Томи Печков.
Печков информираше дека како организатори, сеуште ги сумираат сите забелешки и коментари, според кои ќе биде изграден концептот за наредното издание. Деталите за терминот на одржување и програмата на СОФ 2019 ќе бидат соопштени до крајот на годината – додаде Печков.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за неповторлива цена

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за не…

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во петок и сабота (26 и 27 ноември), во Продажниот салон на „РАЗНОПРОМЕТ АС“ – „Black Weekend“... Големо намалување на 4...

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локал…

Ное 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради изведување на градежни работи на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци, во периодот од петок, 26.11.2021 година во 07:00 часот наут...

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во четврток, петок и сабота во Продажно-изложбениот салон на „СВИБ-МЕБЕЛ“ во Струмица, кој се наоѓа кај Рекеџиски мост, ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секо...

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Ное 25, 2021 Вести

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2021 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување д...