Со заедничка понуда до поголема промоција и повеќе туристи

Четврток, 30 Август 2018

Прекуграничните региони од Македонија и Бугарија започнаа здружено да ги промовираат локаните производи и туристички места. Од шумски плодови во Банско, преку мед подготвен во Благоевград, костените во Петрич, до специјалитетите од пиперки во Струмица и смокви во Дојран. Ова е само дел од богатата гастрономска понуда која се нуди преку проектот Прекуграничен забавен центар на Еколошкото друштво „Планетум“ од Струмица и Пирински туристички форум од Благоевград.

Интересно е тоа што секој од регионите е заснован врз основа на препознатливоста на некои од растенијата и производите што ги има и со кои се прехранува самиот регион. Целта е преку таквите форми самиот регион да се продаде како туристичка дестинација, а со тоа да се пофали со своите специјалитети и традиција“ - вели Александар Лазаров од Еколошкото друштво „Планетум“.

Во рамките на проектот веќе е подготвена и веб платформа на три јазици која на туристите им нуди детални информации за избраните 10 мини дестинации во двете земји, но и за кулинарските викенди кои ќе се реализираат од септември. Програмата предвидува домаќините на проектот да ги запознаат посетителите со нивните специфични локални производи, историја и важноста за локалните заедници.

Преку платформата со избор на еден или два кулинарски викенди добиваат програма од три дена. Од петок до недела во регионот што ќе го посети туристот ќе може самиот да приготвува и да проба од локалните продукти. На пример во Струмица е пиперката, во Гевгелија е модриот патлиџан, во Дојран е смоквата“ - додава Лазаров.

Целиот проект се реализира преку ИПА програмата за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Бугарија и чини околу 107.000 евра.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во градинка во Струмица едно дете позитивно на ковид-19

Во градинка во Струмица едно дете позитивно на ковид-19

Сеп 17, 2020 Вести

Дете од еден од клоновите на струмичката градинка „Детска радост“ од Струмица е позитивно на тест од коронавирус, потврди за МИА директорот, Васил Буб...

Се издава стан во центарот на Струмица

Се издава стан во центарот на Струмица

Сеп 17, 2020 Веб Билборд

Се издава стан од 60 м² во центарот на Струмица, спроти малиот Градски парк. Подетални информации на: 072/250-200...

Расте дневната бројка на заразени со ковид-19 во Струмица, денеска дури 18 нови случаи, еден 44-годишен струмичанец почина

Расте дневната бројка на заразени со ковид-19 во Струмица, д…

Сеп 16, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени се 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 33 лица, па следува Струмица со 1...

Се издава стан во Скопје

Се издава стан во Скопје

Сеп 16, 2020 Веб Билборд

Се издава стан во Скопје со површина од 40м² во населба Карпош 2, веднаш до Електро, Машински и Технолошки факултет. Подетални информации на: 070 377 ...

По алармантната состојба со ковид-19 во Струмица, градоначалникот Јаневски имаш состанок со одговорни лица од повеќе институции

По алармантната состојба со ковид-19 во Струмица, градоначал…

Сеп 15, 2020 Вести

Актуелната состојба со ковид-19 во општината Струмица е релативно загрижувачка, имајќи во предвид дека бројот на заболени расте. Факт е дека заболенит...

Не девет, туку 13 новозаболени со ковид-19, најмалиот има само 8 години

Не девет, туку 13 новозаболени со ковид-19, најмалиот има са…

Сеп 15, 2020 Вести

Нови 13 заболени од Ковид-19 се регистрирани на подрачјето на регионот што го покрива Центарот за јавно здравје во Струмица во изминатото деноноќие, а...

Две лице од Струмица починаа, девет струмичани се заразени од ковид-19, двајца се оздравени

Две лице од Струмица починаа, девет струмичани се заразени о…

Сеп 15, 2020 Вести

Во последните 24 часа направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19. Според денешниот извештај девет лица во Струмица. Почин...

22-годишно момче повредено во сообраќајка на патот Дабиле - Петралинци

22-годишно момче повредено во сообраќајка на патот Дабиле - …

Сеп 15, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека на регионалниот Дабиле – Петралинци, кај Струмица, автомобил „Фолксваген Пасат“, управувано од А.М. (22 години) од Старо Б...