Испечатете ја страната

Со заедничка понуда до поголема промоција и повеќе туристи

Четврток, 30 Август 2018

Прекуграничните региони од Македонија и Бугарија започнаа здружено да ги промовираат локаните производи и туристички места. Од шумски плодови во Банско, преку мед подготвен во Благоевград, костените во Петрич, до специјалитетите од пиперки во Струмица и смокви во Дојран. Ова е само дел од богатата гастрономска понуда која се нуди преку проектот Прекуграничен забавен центар на Еколошкото друштво „Планетум“ од Струмица и Пирински туристички форум од Благоевград.

Интересно е тоа што секој од регионите е заснован врз основа на препознатливоста на некои од растенијата и производите што ги има и со кои се прехранува самиот регион. Целта е преку таквите форми самиот регион да се продаде како туристичка дестинација, а со тоа да се пофали со своите специјалитети и традиција“ - вели Александар Лазаров од Еколошкото друштво „Планетум“.

Во рамките на проектот веќе е подготвена и веб платформа на три јазици која на туристите им нуди детални информации за избраните 10 мини дестинации во двете земји, но и за кулинарските викенди кои ќе се реализираат од септември. Програмата предвидува домаќините на проектот да ги запознаат посетителите со нивните специфични локални производи, историја и важноста за локалните заедници.

Преку платформата со избор на еден или два кулинарски викенди добиваат програма од три дена. Од петок до недела во регионот што ќе го посети туристот ќе може самиот да приготвува и да проба од локалните продукти. На пример во Струмица е пиперката, во Гевгелија е модриот патлиџан, во Дојран е смоквата“ - додава Лазаров.

Целиот проект се реализира преку ИПА програмата за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Бугарија и чини околу 107.000 евра.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

Окт 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица регистри...

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 легла ќе биде наменет за лекување на ковид пациенти од југоистокот

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 л…

Окт 24, 2020 Вести

„Разговаравме како постепено да се подготви дел од новото крило на болницата, кое е што е целосно опремено со кревети и со централен довод на кислород...

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден починат и 10 оздравени пациенти

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден …

Окт 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешното соопштение од Министерството за здравство, во последните 24 часа од направените 2367 тестирања, регистрирани се 518 нови случаи на ко...

Македонија денеска празнува - 127 години од основањето на Македонска Револуционерна Организација во Солун

Македонија денеска празнува - 127 години од основањето на Ма…

Окт 23, 2020 Вести

Денеска е 23-ти октомври, Денот на македонската револуционерна борба и 127 години од основањето на Македонска Револуционерна Организација во Солун во ...

Струмичанката Јована Тренчевска е нов директор на Државниот инспекторат за труд

Струмичанката Јована Тренчевска е нов директор на Државниот …

Окт 22, 2020 Вести

Аљајдин Хавзиу е разрешен од должноста директор на Државниот инспекторат за труд и на таа позиција е именувана Јована Тренчевска од Струмица, дипломир...

24 лица тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица се позитивни на ковид-19, еден пациент починал

24 лица тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмиц…

Окт 22, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешниот ковид извештај на Министерството за здравство, 24 лица тестирани во Центарот за јавно здравје во Струмица се позитивни на ковид-19. Е...

„Адиент“ Струмица – пет години ги избира најдобрите и вложува во нив

„Адиент“ Струмица – пет години ги избира најдобрите и вложув…

Окт 22, 2020 Маркетинг

Глобалниот лидер за автомобилски седишта, од светски ранг и една од 202-те фабрики низ цел свет – „Адиент аутомотив“ Струмица го проширува својот тим...

Струмичкиот суд го осуди на доживотен затвор Марјанчо Велев од Добрејци кој жртвите ги фрлил во браната Турија

Струмичкиот суд го осуди на доживотен затвор Марјанчо Велев …

Окт 22, 2020 Вести

Основниот суд во Струмица денеска го осуди Марјанчо Велев од Добрејци на доживотен затвор за убиството што го сторил над Александар Мицев од пред две ...