Со заедничка понуда до поголема промоција и повеќе туристи

Четврток, 30 Август 2018

Прекуграничните региони од Македонија и Бугарија започнаа здружено да ги промовираат локаните производи и туристички места. Од шумски плодови во Банско, преку мед подготвен во Благоевград, костените во Петрич, до специјалитетите од пиперки во Струмица и смокви во Дојран. Ова е само дел од богатата гастрономска понуда која се нуди преку проектот Прекуграничен забавен центар на Еколошкото друштво „Планетум“ од Струмица и Пирински туристички форум од Благоевград.

Интересно е тоа што секој од регионите е заснован врз основа на препознатливоста на некои од растенијата и производите што ги има и со кои се прехранува самиот регион. Целта е преку таквите форми самиот регион да се продаде како туристичка дестинација, а со тоа да се пофали со своите специјалитети и традиција“ - вели Александар Лазаров од Еколошкото друштво „Планетум“.

Во рамките на проектот веќе е подготвена и веб платформа на три јазици која на туристите им нуди детални информации за избраните 10 мини дестинации во двете земји, но и за кулинарските викенди кои ќе се реализираат од септември. Програмата предвидува домаќините на проектот да ги запознаат посетителите со нивните специфични локални производи, историја и важноста за локалните заедници.

Преку платформата со избор на еден или два кулинарски викенди добиваат програма од три дена. Од петок до недела во регионот што ќе го посети туристот ќе може самиот да приготвува и да проба од локалните продукти. На пример во Струмица е пиперката, во Гевгелија е модриот патлиџан, во Дојран е смоквата“ - додава Лазаров.

Целиот проект се реализира преку ИПА програмата за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Бугарија и чини околу 107.000 евра.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за неповторлива цена

Вашиот омилен производ од „РАЗНОПРОМЕТ АС“ овој викенд за не…

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во петок и сабота (26 и 27 ноември), во Продажниот салон на „РАЗНОПРОМЕТ АС“ – „Black Weekend“... Големо намалување на 4...

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци

СООПШТЕНИЕ за прекин и пренасочување на сообраќајот на локал…

Ное 25, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради изведување на градежни работи на локалниот пат Ново Владевци – Старо Владевци, во периодот од петок, 26.11.2021 година во 07:00 часот наут...

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секое парче мебел во „СВИБ-МЕБЕЛ“

Ное 25, 2021 Маркетинг

Во четврток, петок и сабота во Продажно-изложбениот салон на „СВИБ-МЕБЕЛ“ во Струмица, кој се наоѓа кај Рекеџиски мост, ГОЛЕМО НАМАЛУВАЊЕ на секо...

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Од утре ќе се исплаќаат пензиите за месец Ноември

Ное 25, 2021 Вести

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2021 година и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување д...