Испечатете ја страната

Полицијата ги собра просветните работници и родителите за да влијаат врз учениците кои возат мотори

Четврток, 30 Август 2018

Полицијата денеска ги собра просветните работници и членови од родителските совети во училиштата, за да влијаат врз учениците за почитување на сообраќајната култура. Најголем проблем во изминатото лето беа млади деца, основци и средношколци кои управуваа мотори, без возачка дозвола, со голема брзина на движење низ градските улици, но и надвор од населените места.

Во изминатите три месеци 11 мотоциклисти учествувале во сообраќајни незгоди, во кои две лица загинаа, пет лица се здобиле со тешки телесни повреди и четворица со телесни повреди. Возраста на настраданите лица кои со мотоцикли учествувале во сообраќајни незгоди се движи од 13 до 15 години.

Најчести неправилности кои ги прават мотоциклистите се неносењето на кацига, поминување на црвено, невнимателно и опасно возење за да се направат важни, возење со големи брзини, пресекување на патот на другите учесници во сообраќајот, загрозување на пешаците.

Хризантема Рендевска, началник на Отсек за превенција при СВР Струмица вели дека во месеците јуни, јули и август се случиле вкупно 106 сообраќајни незгоди во кои две лица загинаа, 14 се здобиле со тешки телесни повреди, 34 со телесни повреди, а кај 56 сообраќајни незгоди е направена само материјална штета.

На денешната работната средба на тема „Заедно до поголема безбедност во сообраќајот“, што ја организираше Секторот за внатрешни работи во Струмица со поддршка на општина Струмица, присуствуваа претставници од советите на родители и училишните одбори, директори и стручни соработници од основните и средните општински училишта од општина Струмица, советници од Советот на општина Струмица и претставници од МВР. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„СТРУМА МЕБЕЛ“ има потреба од работници

„СТРУМА МЕБЕЛ“ има потреба од работници

Окт 30, 2020 Веб Билборд

Компанијата „СТРУМА МЕБЕЛ“ од Струмица има потреба од општи работници. Пријавување и подетални информации директно во компанијата која се наоѓа во Инд...

Во понеделник центарот на градот Струмица ќе остане без електрична енергија

Во понеделник центарот на градот Струмица ќе остане без елек…

Окт 30, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека во понеделник (2 ноември), од 14:00 до 18:00 часот без електрична енергија ќе биде централното градс...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше пред општинската зграда за загадениот воздух во Струмица

ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше пред општинската зграда за з…

Окт 29, 2020 Вести

Вечерва пред зградата на Општина Струмица симпатизери и членови на струмичкото ВМРО-ДПМНЕ го изразија својот револт од загадениот воздух во Струмица. ...

Ковид-19: Двајца струмичани починаа, 27 новозаразени, 14 оздравени пациенти

Ковид-19: Двајца струмичани починаа, 27 новозаразени, 14 озд…

Окт 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2699 тестирања, регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19. Во Струмица 27 новозаразени. Починале 14 пациенти, д...

Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19

Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19

Окт 29, 2020 Вести

Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од КОВИД-19, согласно одлуките на Владата на Република Северна Македонија, с...

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести – задолжително носење маска и на отворено

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од зар…

Окт 28, 2020 Вести

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување в...

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат без електрична енергија

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат …

Окт 28, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 октомври), од 08:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат населените ...

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури 55 новозаразени

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури…

Окт 28, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направени 2647 тестирања, регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19. После Скопје, Струмица со најмногу новозаразени, дури ...