Јаневски: Пред сите нас е исправен предизвикот кој со себе го носи претстојниот Референдум

Сабота, 08 Септември 2018

Со пригодна свеченост која што се одржа пред споменикот на Гоце Делчев на струмичкиот плоштад, Општина Струмица го одбележа 8 септември – Денот на независноста на Република Македонија.

За значењето на овој голем празник на македонската историја, говореше градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, истакнувајќи дека од 8-ми септември 1991-та година започна нималку лесниот пат што Република Македонија со низа подеми и падови го чекори самостојно во овие изминати 27 години.

Да се зачуваат нишаните на една суверена и независна држава е исклучително сериозна и одговорна работа. Таквиот предизвик често пати знае да биде ставен на сериозен испит со оглед на низата влијанија кои на внатрешен и надворешен план и се случуваат на Република Македонија во овој изминат период. Ако во првите години од независноста причините за некакви недоследности и несогласувања ги баравме во плуралното неискуство и во боледувањето од некакви детски болести како држава, тогаш денес по 27 години од крунисувањето на македонската самостојност, мора сериозно да бидеме загрижени за поделбите кои се уште остануваат и се продлабочуваат, па како такви сериозно го обременуваат нашето секојдневие“ - кажа градоначалникот Јаневски, нагласувајќи дека борбата против наглесената политичка поларизација, закупувањето на суетите и интересите на одредени поединци или политички субјекти и враќањето на сеопштите вредности се од приоритетно значење за Република Македонија, особено сега кога пред сите нас е исправен исклучителниот предизвик кој со себе го носи претстојниот Референдум на 30-ти септември.

Доколку биде свртена новата страница засновена на единство, разбирање и почитување на вредностите и доколку опстоиме во намерата долгогодишниот сон да го претвориме во јаве, тогаш Република Македонија непречено ќе го продолжи својот пат кон убавата иднина. Во тоа мора да веруваме, но за тоа мора и заеднички да се избориме“ - додаде градоначалникот Јаневски.

На свеченоста беше изведена и револуционерна поезија од членови на рецитаторската секција при Домот за деца и млади „Благој Мучето“, а претставници на Општина Струмица, државни институции, на трите средни општински училишта, здруженија, политички партии, навивачката група „Ајдуци“, пред споменикот на Гоце Делчев положија свежо цвеќе. /Р.Ѓ./

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавадарци, Куманово и Скопје - Ти си на ред! Излези, гласај!

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавада…

Окт 15, 2021 Вести

Оваа недела во рамките на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градови...

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласајте за бројот 12, гласајте за најдобрите

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласај…

Окт 15, 2021 Избори 2021

Носителот на листата за членови на Советот на општина Струмица на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Марјан Даскаловски на последниот ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, з…

Окт 15, 2021 Вести

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „...

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Окт 14, 2021 Вести

УХМР информира дека во текот на денешниот ден, односно од 08:00 до 17:00 часот во Струмица наврнало најмногу дожд - 18 л/м². Од југоисточниот регион в...

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во …

Окт 14, 2021 Вести

Во рамките на Манифестацијата „Струмица – град на културата 2021“, денеска во НУ Завод и Музеј во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики за ли...

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов најави изградба на велосипедска патека

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 14, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ, Костадин Костадинов во денешното сво...

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички пат, во Старо и Ново Добрејци и дел во Василево

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички …

Окт 14, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 15 октомври) од 11:30 до 13:30 часот без електрична енергија ќе бидат: „Роко 2000“, „На...

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата во Струмица

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата…

Окт 13, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов, денеска ги презентираше постигнувањата во културата и наја...