Испечатете ја страната

Јаневски: Пред сите нас е исправен предизвикот кој со себе го носи претстојниот Референдум

Сабота, 08 Септември 2018

Со пригодна свеченост која што се одржа пред споменикот на Гоце Делчев на струмичкиот плоштад, Општина Струмица го одбележа 8 септември – Денот на независноста на Република Македонија.

За значењето на овој голем празник на македонската историја, говореше градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, истакнувајќи дека од 8-ми септември 1991-та година започна нималку лесниот пат што Република Македонија со низа подеми и падови го чекори самостојно во овие изминати 27 години.

Да се зачуваат нишаните на една суверена и независна држава е исклучително сериозна и одговорна работа. Таквиот предизвик често пати знае да биде ставен на сериозен испит со оглед на низата влијанија кои на внатрешен и надворешен план и се случуваат на Република Македонија во овој изминат период. Ако во првите години од независноста причините за некакви недоследности и несогласувања ги баравме во плуралното неискуство и во боледувањето од некакви детски болести како држава, тогаш денес по 27 години од крунисувањето на македонската самостојност, мора сериозно да бидеме загрижени за поделбите кои се уште остануваат и се продлабочуваат, па како такви сериозно го обременуваат нашето секојдневие“ - кажа градоначалникот Јаневски, нагласувајќи дека борбата против наглесената политичка поларизација, закупувањето на суетите и интересите на одредени поединци или политички субјекти и враќањето на сеопштите вредности се од приоритетно значење за Република Македонија, особено сега кога пред сите нас е исправен исклучителниот предизвик кој со себе го носи претстојниот Референдум на 30-ти септември.

Доколку биде свртена новата страница засновена на единство, разбирање и почитување на вредностите и доколку опстоиме во намерата долгогодишниот сон да го претвориме во јаве, тогаш Република Македонија непречено ќе го продолжи својот пат кон убавата иднина. Во тоа мора да веруваме, но за тоа мора и заеднички да се избориме“ - додаде градоначалникот Јаневски.

На свеченоста беше изведена и револуционерна поезија од членови на рецитаторската секција при Домот за деца и млади „Благој Мучето“, а претставници на Општина Струмица, државни институции, на трите средни општински училишта, здруженија, политички партии, навивачката група „Ајдуци“, пред споменикот на Гоце Делчев положија свежо цвеќе. /Р.Ѓ./

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во чест на борбата против родово базирано насилство

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во ч…

Ное 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Ја осветливме општинската зграда со портокалови филтри и се вклучивме во кампањата 16 дена активизам против родово базирано насилство. Сега и секогаш...

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

Ное 28, 2021 Маркетинг

Во Струмица, во просториите на Дом на Народна техника отворен е нов Дијагностички центар со најсовремена и квалитетна технологија според сите Европски...

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу во Струмица

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу…

Ное 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Изминатата ноќ полицијата спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Македон...

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Ное 27, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа пред 19:00 часот на улицата „Ѓорги Упчев“ во Струмица, патничко моторно возило „Хјундаи Лантра“ со струмички регист...

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...