За првпат во Македонија изложбата „Македонија и Македонците во Првата Светска војна“

Сабота, 08 Септември 2018

Струмичани ја имат привилегијата да ја видат изложбата за „Македонија и Македонците во Првата Светска војна“, ретко видена изложба, која била прикажана само во Шведска и Австрија, а од синоќа и за прв пат во Македонија, односно во НУ Завод и Музеј во Струмица.

Изложбата содржи вистинско богатство од податоци, факти и информации презентирани преку архивски документи, историски карти, фотографии од воениот и секојдневниот живот, исечоци од тогашните весници, фотографии, оружје, воена опрема која се користела во големата војна.

Може да се забележи дека во содржинската структура на излжбата се експонирани музејски предмети од збирките на Завод и Музеј Струмица.

Некои од нив, како на пример Воената карта на Балканскиот полуостров, печатена во Лајпциг, Германија во 1914 година, за прв пат се презентира пред пошироката јавност. Некои примероци од оружје, тешкиот митралез од австриско производство, мошне ретко се дел од некоја музејска експозиција.

Последиците од Балканските војни и од Првата Светска војна предизвикале сериозни општествено-политички, духовни и културни поместувања на Балканскиот полуостров, односно во Југоисточна Европа, при што овие настани имале судбинско влијание и за идниот развој на статусоти состојбите во Македонија. Во еден воено активен период од 1912, па се до 1918 година, односно до завршувањето на Првата Светска војна (1914-1918), Македонија била поприште на жестоки воени операции и дејствија во коишто безмилосно и до темел виле разорувани цели градови и села, а се уништувало и вековното колтурно-историско и духовно наследство“ - рече во своето обраќање, историчарот Бранко Ѓоргиев од НУ Завод и Музеј во Струмица.

Изложбата „Македонија и Македонците во Првата Светска војна“ е поставена во галерискиот простор на НУ Завод и Музеј Струмица, а оние кои не беа на отворањето ќе имат можност во наредните десеттина дена да ја видат секој работен ден од 08:00 до 16:00 часот.

Оваа изложба Националната установа Завод и Музеј Струмица ја организира во соработка со Воениот Музеј на Република Македонија и Државниот архив на Република Македонија.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те струмички студенти

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те с…

Авг 13, 2020 Вести

69 години од свирепото убиство на петте струмички студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов од комунистичкиот ...

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зоран Заев од СДСМ за состав на Влада

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зора…

Авг 13, 2020 Вести

Претседателот Стево Пендаровски, денеска му го врачи мандатот на Зоран Заев, лидер на СДСМ, кои како Коалиција „Можеме“ освоија најмногу пратеници на ...

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во моментот активни се 31 лице

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во м…

Авг 13, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19. Четворица...

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОДГОВОРНО“

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОД…

Авг 12, 2020 Вести

На плоштадот „Гоце Делчев" и на Булеварот „Маршал Тито" во Струмица, претставници од СВР Струмица и Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на ...

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...