За првпат во Македонија изложбата „Македонија и Македонците во Првата Светска војна“

Сабота, 08 Септември 2018

Струмичани ја имат привилегијата да ја видат изложбата за „Македонија и Македонците во Првата Светска војна“, ретко видена изложба, која била прикажана само во Шведска и Австрија, а од синоќа и за прв пат во Македонија, односно во НУ Завод и Музеј во Струмица.

Изложбата содржи вистинско богатство од податоци, факти и информации презентирани преку архивски документи, историски карти, фотографии од воениот и секојдневниот живот, исечоци од тогашните весници, фотографии, оружје, воена опрема која се користела во големата војна.

Може да се забележи дека во содржинската структура на излжбата се експонирани музејски предмети од збирките на Завод и Музеј Струмица.

Некои од нив, како на пример Воената карта на Балканскиот полуостров, печатена во Лајпциг, Германија во 1914 година, за прв пат се презентира пред пошироката јавност. Некои примероци од оружје, тешкиот митралез од австриско производство, мошне ретко се дел од некоја музејска експозиција.

Последиците од Балканските војни и од Првата Светска војна предизвикале сериозни општествено-политички, духовни и културни поместувања на Балканскиот полуостров, односно во Југоисточна Европа, при што овие настани имале судбинско влијание и за идниот развој на статусоти состојбите во Македонија. Во еден воено активен период од 1912, па се до 1918 година, односно до завршувањето на Првата Светска војна (1914-1918), Македонија била поприште на жестоки воени операции и дејствија во коишто безмилосно и до темел виле разорувани цели градови и села, а се уништувало и вековното колтурно-историско и духовно наследство“ - рече во своето обраќање, историчарот Бранко Ѓоргиев од НУ Завод и Музеј во Струмица.

Изложбата „Македонија и Македонците во Првата Светска војна“ е поставена во галерискиот простор на НУ Завод и Музеј Струмица, а оние кои не беа на отворањето ќе имат можност во наредните десеттина дена да ја видат секој работен ден од 08:00 до 16:00 часот.

Оваа изложба Националната установа Завод и Музеј Струмица ја организира во соработка со Воениот Музеј на Република Македонија и Државниот архив на Република Македонија.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавадарци, Куманово и Скопје - Ти си на ред! Излези, гласај!

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавада…

Окт 15, 2021 Вести

Оваа недела во рамките на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градови...

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласајте за бројот 12, гласајте за најдобрите

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласај…

Окт 15, 2021 Избори 2021

Носителот на листата за членови на Советот на општина Струмица на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Марјан Даскаловски на последниот ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, з…

Окт 15, 2021 Вести

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „...

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Окт 14, 2021 Вести

УХМР информира дека во текот на денешниот ден, односно од 08:00 до 17:00 часот во Струмица наврнало најмногу дожд - 18 л/м². Од југоисточниот регион в...

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во …

Окт 14, 2021 Вести

Во рамките на Манифестацијата „Струмица – град на културата 2021“, денеска во НУ Завод и Музеј во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики за ли...

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов најави изградба на велосипедска патека

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 14, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ, Костадин Костадинов во денешното сво...

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички пат, во Старо и Ново Добрејци и дел во Василево

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички …

Окт 14, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 15 октомври) од 11:30 до 13:30 часот без електрична енергија ќе бидат: „Роко 2000“, „На...

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата во Струмица

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата…

Окт 13, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов, денеска ги презентираше постигнувањата во културата и наја...