Ќерката на Ристо Шишков во Струмица промовираше книга со поезија „Крилести одаи“

Вторник, 11 Септември 2018

Во рамките на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков, кој од 8 до 12 септември се одржува во Струмица, во фоајето на Центарот за култура беше промовирана книгата со поезија „Крилести одаи“ на Јоана Шишкова, ќерка на бардот на македонското глумиште Ристо Шишков.

Книгата со поезија на Јоана Шишкова ја промовираше Гоце Ристовски, кој истакна дека и Јоана поминала низ премрежијата на животот низ кои поминале и нејзините родители.

Таа преживува се што уметниците преживуваат во рамките на своето семејство и сакам да истакнам дека уметноста се раѓа со болка. Јас заедно со нејзината мајка бевме многу упорни да ја објави својата прва книга и оваа сега втората“ - рече Ристовски.

Јоана Шишкова во своето обраќање истакна дека по ослободувањето на човекот од сите тегоби кои му се наметнати како едно бреме од сето тоа што го опкружува, тогаш доживува една фаза на рамнотежа, еквилибриум на помирување на страстите и пристигнување до портите на крилестите одаи.

Тоа спокојство и убавина во кои лежат сите познати и непознати, јас го врзувам со моите најблиски. Апсолутно тие се одаите во кои престојуваат сите и има апсолутна наслада и спокој“ - рече Шишкова.

Инаку Јоана Шишкова во 2016 година ја издава својата прва книга „Креативна бурлеска“, а „Крилести одаи“ е нејзиното второ поетско остварување.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затво…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грч...

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу кои и 42-годишен струмиченец

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу …

Авг 02, 2020 Вести

Синоќа околу 02:00 часот после полноќ се случила сообраќајка на патот Радовиш - Штип, во која две лица се повредени, штипјанец и струмичанец. „На 02...

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 166 нови случаи

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија ден…

Авг 02, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најмногу...

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот одговор на прашањето - Кои сме, што сме и која е нашата татковина?

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот о…

Авг 02, 2020 Вести

По повод 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ, денеска во Струмица беше одбележан Денот на Републиката - 2 авг...

Денеска е Свети Илија

Денеска е Свети Илија

Авг 02, 2020 Магазин

Македонските православни верници денеска го слават Денот на Свети Илија. Свети Илија или Громовник, проповедал 25 години. Се слави во денот кога се ме...

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Авг 01, 2020 Вести

Најостро реагираме на скандалозната Одлука на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за високи 7,4% и бараме истата веднаш да...

ЈП Државни патишта продолжува со активностите за реконструкција на магистралниот пат Струмица – Ново Село

ЈП Државни патишта продолжува со активностите за реконструкц…

Јул 31, 2020 Вести

Јавното претпријатие за Држави патишта, по паузата од предизборниот период, продолжи со активностите за реконструкција на магистралниот пат Струмица –...

Поднесено обвинение за подмолното убиство врз Александар Мицев од Струмица, чие тело беше пронајдено во браната Турија

Поднесено обвинение за подмолното убиство врз Александар Миц…

Јул 31, 2020 Вести

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице од село Добрејци за кривично ...