Ќерката на Ристо Шишков во Струмица промовираше книга со поезија „Крилести одаи“

Вторник, 11 Септември 2018

Во рамките на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков, кој од 8 до 12 септември се одржува во Струмица, во фоајето на Центарот за култура беше промовирана книгата со поезија „Крилести одаи“ на Јоана Шишкова, ќерка на бардот на македонското глумиште Ристо Шишков.

Книгата со поезија на Јоана Шишкова ја промовираше Гоце Ристовски, кој истакна дека и Јоана поминала низ премрежијата на животот низ кои поминале и нејзините родители.

Таа преживува се што уметниците преживуваат во рамките на своето семејство и сакам да истакнам дека уметноста се раѓа со болка. Јас заедно со нејзината мајка бевме многу упорни да ја објави својата прва книга и оваа сега втората“ - рече Ристовски.

Јоана Шишкова во своето обраќање истакна дека по ослободувањето на човекот од сите тегоби кои му се наметнати како едно бреме од сето тоа што го опкружува, тогаш доживува една фаза на рамнотежа, еквилибриум на помирување на страстите и пристигнување до портите на крилестите одаи.

Тоа спокојство и убавина во кои лежат сите познати и непознати, јас го врзувам со моите најблиски. Апсолутно тие се одаите во кои престојуваат сите и има апсолутна наслада и спокој“ - рече Шишкова.

Инаку Јоана Шишкова во 2016 година ја издава својата прва книга „Креативна бурлеска“, а „Крилести одаи“ е нејзиното второ поетско остварување.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавадарци, Куманово и Скопје - Ти си на ред! Излези, гласај!

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавада…

Окт 15, 2021 Вести

Оваа недела во рамките на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градови...

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласајте за бројот 12, гласајте за најдобрите

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласај…

Окт 15, 2021 Избори 2021

Носителот на листата за членови на Советот на општина Струмица на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Марјан Даскаловски на последниот ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, з…

Окт 15, 2021 Вести

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „...

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Окт 14, 2021 Вести

УХМР информира дека во текот на денешниот ден, односно од 08:00 до 17:00 часот во Струмица наврнало најмногу дожд - 18 л/м². Од југоисточниот регион в...

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во …

Окт 14, 2021 Вести

Во рамките на Манифестацијата „Струмица – град на културата 2021“, денеска во НУ Завод и Музеј во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики за ли...

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов најави изградба на велосипедска патека

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 14, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ, Костадин Костадинов во денешното сво...

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички пат, во Старо и Ново Добрејци и дел во Василево

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички …

Окт 14, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 15 октомври) од 11:30 до 13:30 часот без електрична енергија ќе бидат: „Роко 2000“, „На...

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата во Струмица

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата…

Окт 13, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов, денеска ги презентираше постигнувањата во културата и наја...