Испечатете ја страната

Ќерката на Ристо Шишков во Струмица промовираше книга со поезија „Крилести одаи“

Вторник, 11 Септември 2018

Во рамките на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков, кој од 8 до 12 септември се одржува во Струмица, во фоајето на Центарот за култура беше промовирана книгата со поезија „Крилести одаи“ на Јоана Шишкова, ќерка на бардот на македонското глумиште Ристо Шишков.

Книгата со поезија на Јоана Шишкова ја промовираше Гоце Ристовски, кој истакна дека и Јоана поминала низ премрежијата на животот низ кои поминале и нејзините родители.

Таа преживува се што уметниците преживуваат во рамките на своето семејство и сакам да истакнам дека уметноста се раѓа со болка. Јас заедно со нејзината мајка бевме многу упорни да ја објави својата прва книга и оваа сега втората“ - рече Ристовски.

Јоана Шишкова во своето обраќање истакна дека по ослободувањето на човекот од сите тегоби кои му се наметнати како едно бреме од сето тоа што го опкружува, тогаш доживува една фаза на рамнотежа, еквилибриум на помирување на страстите и пристигнување до портите на крилестите одаи.

Тоа спокојство и убавина во кои лежат сите познати и непознати, јас го врзувам со моите најблиски. Апсолутно тие се одаите во кои престојуваат сите и има апсолутна наслада и спокој“ - рече Шишкова.

Инаку Јоана Шишкова во 2016 година ја издава својата прва книга „Креативна бурлеска“, а „Крилести одаи“ е нејзиното второ поетско остварување.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во чест на борбата против родово базирано насилство

Зградата на Општина Струмица светна во портокалова боја во ч…

Ное 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

„Ја осветливме општинската зграда со портокалови филтри и се вклучивме во кампањата 16 дена активизам против родово базирано насилство. Сега и секогаш...

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

„НОВА-ЛАБ“ – нов Дијагностички центар во Струмица

Ное 28, 2021 Маркетинг

Во Струмица, во просториите на Дом на Народна техника отворен е нов Дијагностички центар со најсовремена и квалитетна технологија според сите Европски...

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу во Струмица

107 пијани возачи казнети и исклучени од сообраќај, најмногу…

Ное 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Изминатата ноќ полицијата спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Македон...

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Автомобил удрил во пешак и му нанел тешки телесни повреди

Ное 27, 2021 Вести

СВР Струмица информира дека синоќа пред 19:00 часот на улицата „Ѓорги Упчев“ во Струмица, патничко моторно возило „Хјундаи Лантра“ со струмички регист...

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

ЦО на СДСМ ја прифати оставката на Заев, на 12 декември ќе с…

Ное 27, 2021 Вести

На 12 декември ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката на лидерот Зоран Зае...

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомобилот „Фолцваген Т-Крос“

На 21 декември „БЕНЗОИЛ“ ќе го извлече добитникот на автомоб…

Ное 26, 2021 Магазин

Финалето од големата Наградна игра на Бензинските станици „БЕНЗОИЛ“ се ближи кон крајот. По четирите кола во изминатата година на 21 декември, роденде...

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица

Костадинов: Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија …

Ное 26, 2021 Вести

„Започнавме да ја реализираме најдобрата верзија за нашата општина, како модерна и европска Струмица“, вака градоначалникот Костадин Костадинов ја зап...

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак

Ное 25, 2021 Маркетинг

Најдобрата BLACK FRIDAY понуда е во салоните на Алмак! Купи една и дoбиј ооогромен попуст на втората перница. Изберете модели од асортиманот на D...