Отворена изложба на дела од 55. Струмичка ликовна колонија

Вторник, 11 Септември 2018

По повод Денот на ослободувањето на Струмица, вечерва во изложбениот салон на Центарот за култура „Антон Панов“, беше отворена изложба на дела создадени на годинашната 55-та Меѓународна струмичка ликовна колонија.

За новосоздадените дела од годинашнава Струмичка ликовна колонија говореше уметничкиот раководител, Александар Филев, кој истакна дека од 1 до 12 август во Струмица се создадени нови 50-тина дела од рацете на 16 ликовни уметници од Македонија, Полска, Бугарија, Романија, Турција, Србија, Чешка и Украина. Фондот на ликовни дела е повеќе од 2600, а тука се и 60-тина мозаици од Студиото за мозаик кое работи веќе 25 години во рамките на ликовната колонија. Тој најави дека следниот месец ќе се организира изложба „25 години мозаик во Струмичката ликовна колонија“, на која ќе бидат презентирани сите мозаици изработени до сега.

Изложбата, која до крајот на месецот ќе биде поставена во изложбениот салон на Центарот за култура, ја отвори градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, кој им честита на ликовните творци и им се заблагодари за збогатувањето на големата ликовна збирка на Струмица.

Различните светогледи, различните мотиви, различните ликовни дисциплини на уметниците само докажуваат дека колку и да сме исти сепак сме различни. Во тоа е убавината на светот, во тоа е убавината на ликовното творештво и неговите естетски особености. Ако се знае дека уметноста е продукт на нашата желба за убавина и вистина, но и од сознанието дека двете нешта не се истоветни, тогаш да ја побараме убавинита во изложените дела, но и да ја замислиме вистината таква каква што ја посакуваме“ - рече градоначалникот Јаневски, кој на отворањето на изложбата доби портрет насликан за време на одржувањето на ликовната колонија од уметникот Радослав Ангелов Костов од Бугарија. /Р.Ѓ./

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавадарци, Куманово и Скопје - Ти си на ред! Излези, гласај!

ДИК со едукативниот караван ги посети Струмица, Штип, Кавада…

Окт 15, 2021 Вести

Оваа недела во рамките на едукативната и информативна кампања „Ти си на ред! Излези, гласај!“, караванот на Државна изборна комисија ги посети градови...

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласајте за бројот 12, гласајте за најдобрите

Даскаловски: Во недела на 17 октомври не се двоумете, гласај…

Окт 15, 2021 Избори 2021

Носителот на листата за членови на Советот на општина Струмица на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“, Марјан Даскаловски на последниот ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, з…

Окт 15, 2021 Вести

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „...

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Денеска најмногу дожд во Струмица - 18 л/м²

Окт 14, 2021 Вести

УХМР информира дека во текот на денешниот ден, односно од 08:00 до 17:00 часот во Струмица наврнало најмногу дожд - 18 л/м². Од југоисточниот регион в...

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики

Во пресрет на Меѓународниот ден на лицата со оштетен вид во …

Окт 14, 2021 Вести

Во рамките на Манифестацијата „Струмица – град на културата 2021“, денеска во НУ Завод и Музеј во Струмица е поставена Тактилна изложба на слики за ли...

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов најави изградба на велосипедска патека

Кандидатот за градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 14, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ, Костадин Костадинов во денешното сво...

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички пат, во Старо и Ново Добрејци и дел во Василево

Прекин на електричната енергија во реонот покрај Просенички …

Окт 14, 2021 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (петок, 15 октомври) од 11:30 до 13:30 часот без електрична енергија ќе бидат: „Роко 2000“, „На...

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата во Струмица

Костадинов ги презентираше проектите од областа на културата…

Окт 13, 2021 Избори 2021

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица од СДСМ и Коалицијата, Костадин Костадинов, денеска ги презентираше постигнувањата во културата и наја...