Даскаловски: НАТО и ЕУ се семејства на здружени партнери

Петок, 14 Септември 2018

Претседателот на Општинската организација на СДСМ во Струмица, Марјан Даскаловски, на денешната прес конференција говореше за придобивките од членството во ЕУ и НАТО и ги повика струмичани на 30-ти септември да излезат на референдумот и да гласат.

Интегрален текст од обрќањето на Даскаловски:

Македонија се приклучува кон Европското семејство. Европа и светот ги отворија вратите за Македонија. Седнуваме на големите маси, рамо до рамо со најсилните земји во светот, рамноправни, поддржани од нашите сојузници.

Светот ја препозна промената и ни даде шанса како никогаш до сега. Се отворија вратите за нашето полноправно членство во НАТО и за почеток на преговори за членство во ЕУ. Земјите членки на двата најголеми сојузи сакаат да ја видат Македонија рамноправна, со право на глас во семејството на западните демократски држави.

Стануваме дел од семејства кои ја гарантираат нашата стабилна и сигурна иднина. НАТО и ЕУ се семејства на здружени партнери со кои ја гарантираме иднината на нашите деца. Сега треба да го направиме следниот чекор. Време е за нова правилна одлукa. Таа одлука ќе ни донесе стабилност и подобар живот.

Ќе се зголемат фондовите кои ЕУ ги вложува во нашата инфраструктура. Ќе се градат нови патишта, мостови, водоводи, канализации, училишта и градинки, за подобар живот на сите граѓани, за подобро утре на нашите деца.Ќе се зголемат фондовите за земјоделците. Повеќе европски средства за субвенции, за механизација, за повисок приход, подобар производ и за пласман со подобри цени.

Вкупната годишна EУ помош за Македонија изнесува 90 милиони евра односно 260.000 евра дневно.

Влегуваме во Унија од 500 милиони потрошувачи или 250 пати поголем од пазар од нашиот домашен.

15,5 милиони евра годишно за Македонија преку ЕУ програмата за транспорт (фондови со кои се градат патишта, мостови, железници, тунели и друга инфраструктура).

8,5 милиони евра европски пари за заштита на границите на Македонија во 2018 година.

15 милиони евра европски пари за земјоделството во Македонија за 2019 година.

18 милиони евра во 2020 година за реформи во правосудството и во полицијата во Македонија.

Почитувани сограѓани, за ОВА вреди сите заедно да излеземе на 30 септември и да го дадеме нашиот глас за европска Македонија!

Одлуката за иднината да ја донесеме во заедништво.

Опозицијата и сите кои се двоумат да го поддржат референдумот, нека се приклучат, заедно да ја однесеме Македонија кон подобра иднина во ЕУ и НАТО.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затво…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грч...

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу кои и 42-годишен струмиченец

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу …

Авг 02, 2020 Вести

Синоќа околу 02:00 часот после полноќ се случила сообраќајка на патот Радовиш - Штип, во која две лица се повредени, штипјанец и струмичанец. „На 02...

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 166 нови случаи

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија ден…

Авг 02, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најмногу...

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот одговор на прашањето - Кои сме, што сме и која е нашата татковина?

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот о…

Авг 02, 2020 Вести

По повод 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ, денеска во Струмица беше одбележан Денот на Републиката - 2 авг...

Денеска е Свети Илија

Денеска е Свети Илија

Авг 02, 2020 Магазин

Македонските православни верници денеска го слават Денот на Свети Илија. Свети Илија или Громовник, проповедал 25 години. Се слави во денот кога се ме...

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Авг 01, 2020 Вести

Најостро реагираме на скандалозната Одлука на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за високи 7,4% и бараме истата веднаш да...

ЈП Државни патишта продолжува со активностите за реконструкција на магистралниот пат Струмица – Ново Село

ЈП Државни патишта продолжува со активностите за реконструкц…

Јул 31, 2020 Вести

Јавното претпријатие за Држави патишта, по паузата од предизборниот период, продолжи со активностите за реконструкција на магистралниот пат Струмица –...

Поднесено обвинение за подмолното убиство врз Александар Мицев од Струмица, чие тело беше пронајдено во браната Турија

Поднесено обвинение за подмолното убиство врз Александар Миц…

Јул 31, 2020 Вести

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице од село Добрејци за кривично ...