Вината на „Грозд“ со злато и сребро на AWC натпреварот во Виена

Недела, 23 Септември 2018

И годинава струмички „Грозд“ со злато и сребро на AWC натпреварот за дегустација на вино во Виена, Австрија, привлекувајќи го вниманието на светските винарии.

АД „Грозд“ во силна конкуренција, со виното „Grozd Cabernet Sauvignon“ го освои златниот медел на овој престижен натпревар, како и три сребрени медали и тоа со брендираните вина „Grozd Merlot“, „Grozd Vranec и „Grozd Syrah“, произведени од истоимените сорти винско грозје од плантажите на „Струмичко поле“.

По втор пат сме на овој натпревар и по втор пат го потврдуваме нашиот квалитет во конкуренција на над 12.000 вина од 40 земји од светот. Овие медали се само потврда за долгогодишниот труд и работа на „Грозд“, кој секогаш сме на страната на потрошувачите за да ги задоволиме нивните потреби и вкусови“ - вели директорот на АД „Грозд“ Струмица, Васе Митев.

На AWC натпреварот кој се одржува секоја година во Градското Собрание на Виена и е официјално признат од Европската Унија како одличен вински рејтинг, дегустаторите по принципот „слеп“ систем ги дегустираат вината и одлучуваат според највисоките стандарди за квалитет, базирајќи се на арома, вкус, мирис, чистота и јачина на самото вино.

Токму врз основа на овие критериуми, вината на струмички „Грозд“ ги посочија како најдобри и беа предложени за консумација за љубителите на вина. Официјалното доделување на наградите ќе биде на 28 октомври на „Wine Gala Night 2018“.

Ова компанија заедно со винарската визба „Струмичко поле“, секогаш работат на квалитетно свое производство на вински сорти грозје, од кое пак произведува одлични и квалитетни вина и тоа се во интерес на своите потрошувачи.

Инаку вината на струмички „Грозд“ се добитници на повеќе награди и медали во земјава и странство и со својот квалитет се доста барани не само на европските пазари, туку и во прекуокеанските земји. Следното претставување на струмичките вина ќе биде на Белградскиот саем за вино во месец декември. /Р.Ѓ./

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигитален маркетинг

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигит…

Окт 04, 2022 Вести

Во среда, на 5-ти октомври, со почеток во 18:00 часот во малата сала на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи отворен едукативен настан на тема „Кариерни...

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир во Србија

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир в…

Окт 04, 2022 Вести

Струмичкото списание за наука, литература, култура и уметност, „ЗЕНИТ“, викендов имаше своја промоција на Меѓународниот научен собир „Современа српска...

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичка сила врз лице кое е лишено од слобода

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичк…

Окт 03, 2022 Вести

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник ...

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реонот околу Дрвош

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реон…

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 4 октомври) планира прекин на електричната енергија од 09:30 до 15:00 часот во реонот околу населеното...

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две момчиња, едно од струмичко Ново Село, украле туѓи лични податоци и земале брз кредит. Првопријавениот, М.М.(28) од Прилеп, вработен во финанс...

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалидска количка помина 42 километри на „Скопскиот Маратон 2022“

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалид…

Окт 03, 2022 Вести

Вчера се одржа 18-от „Виз Ер Скопски маратон“ на кој трчаа дури 8500 учесници од 47 држави. Меѓу ова голема бројка на учесници беше и 45-годишниот стр...

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Ap…

Окт 02, 2022 Вести

Вчера и денеска Струмица и СОУ „Димитар Влахов“ беа домаќини на најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“. Првото место за најкреатив...

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрира првиот несовесен граѓанин кој пали отпад

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрир…

Окт 01, 2022 Вести

Општина Босилово од неодамна целосно ја огради депонијата кај Босилово, постави соларни камери, порта за влез-излез на возила за складирање на от...