Заев од родната Струмица: Ова е време на историски одлуки

Недела, 23 Септември 2018

„Добровечер струмичане и струмичанки, добровечер убави човеци, добри човеци, мои човеци. И саа ак ве питам, кој за декаа... Струмица е за Европската унија и НАТО“ - вака на струмички дијалект премиерот Зоран Заев, пред голем број сограѓани го започна своето обраќање на Граѓанскиот собир во Струмица на кој ги повика да излезат и да гласаат за европска Македонија на претстојниот референдум.
„Ова време пред кое сме исправени е време на историски момент и ни треба одлучност, не ни треба калкулантство, треба да се има изграден став, затоа што во ова време се носат историски одлуки и оваа шанса не смееме да дозволиме да ја пропуштиме“ - рече Заев.
Ја повика и опозицијата да се придружи и притоа рече дека може да се бијат меѓу себе партиите по многу прашања, но заедно треба да застанат заради Македонија, заради децата, заради иднината на земјата.
„Гледам напредок во ставовите на опозицијата. Јас разбирам да оставите граѓаните слободно да гласаат. Да, демократија е. Но, не може најголемите партии да останат без став. Овие денови слушам позитивни сигнали. Денеска од Охрид претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека неговата партија никогаш немало и нема план за бојкот. Ајде заедно да изградиме план за европска Македонија, за наша Македонија, за заедничка Македонија, затоа што нема план Б, нема алтернатива, ако има ајде да ја слушнеме и да разговараме за неа“ - ја повика опозицијата вечерва од родната Струмица, премиерот Заев.
Тој пред граѓаните ги цитираше зборовите на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски, дека „сите споделуваме една иста судбина наречена Македонија“. Затоа, додаде Заев, 30 септември е нов датум од модерната македонска историја и затоа заслужуваме да бидеме заедно сите.
Им порача на тие што го обвинуваат дека го продал името, дека не продал ништо, туку Заев продавал љубов, пријателство, заедништво и добивал за возврат љубов, пријателство, заедништво, но притоа како што рече „Заев купува безбедност, прогрес, европска иднина“.
На крајот од своето обраќање ги повика граѓаните да излезат рано наутро на 30 септември и да гласат.
„Работа мора да завршиме за Македонија, за нашите деца, за генерациите што доаѓаат по нас. А јас, ќе излезам рано и ќе гласам за европска Македонија и ќе одам горе на тромеѓето и ќе ги видам трите дела од историска Македонија под исто европско небо, под заедничка Европа“ - порача на крајот од вечерашниот граѓански собир на Коалицијата за европска Македонија, премиерот Зоран Заев.
ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигитален маркетинг

Едукативен настан во Струмица - Кариерни опции во IT и Дигит…

Окт 04, 2022 Вести

Во среда, на 5-ти октомври, со почеток во 18:00 часот во малата сала на Дом на АРМ во Струмица ќе се одржи отворен едукативен настан на тема „Кариерни...

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир во Србија

Списанието „ЗЕНИТ“ претставено на Меѓународен научен собир в…

Окт 04, 2022 Вести

Струмичкото списание за наука, литература, култура и уметност, „ЗЕНИТ“, викендов имаше своја промоција на Меѓународниот научен собир „Современа српска...

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичка сила врз лице кое е лишено од слобода

Полицаец заработи кривична пријава поради употреба на физичк…

Окт 03, 2022 Вести

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник ...

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реонот околу Дрвош

За утре ЕВН најавува прекин на електричната енергија во реон…

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 4 октомври) планира прекин на електричната енергија од 09:30 до 15:00 часот во реонот околу населеното...

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Две момчиња украле туѓи лични податоци и земале брз кредит

Окт 03, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Две момчиња, едно од струмичко Ново Село, украле туѓи лични податоци и земале брз кредит. Првопријавениот, М.М.(28) од Прилеп, вработен во финанс...

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалидска количка помина 42 километри на „Скопскиот Маратон 2022“

Струмичанецот Зоран Јовановски – единствениот кој со инвалид…

Окт 03, 2022 Вести

Вчера се одржа 18-от „Виз Ер Скопски маратон“ на кој трчаа дури 8500 учесници од 47 држави. Меѓу ова голема бројка на учесници беше и 45-годишниот стр...

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“

Струмица дел од најголемиот хакатон во светот „NASA Space Ap…

Окт 02, 2022 Вести

Вчера и денеска Струмица и СОУ „Димитар Влахов“ беа домаќини на најголемиот хакатон во светот „NASA Space Apps Challenge“. Првото место за најкреатив...

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрира првиот несовесен граѓанин кој пали отпад

Поставувањето камери на депонијата кај Босилово го регистрир…

Окт 01, 2022 Вести

Општина Босилово од неодамна целосно ја огради депонијата кај Босилово, постави соларни камери, порта за влез-излез на возила за складирање на от...