Полициски службеник прегазил малолетник и побегнал

Понеделник, 24 Септември 2018

СВР Струмица до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против три лица. М.Р. (30), В.Р. (54), двајцата од Струмица и В.Т. (31) од Куклиш.

Имено, М.Р. вработен како полициски службеник во СВР Струмица, на 5 август годинава, управувајќи мотоцикл марка „YAMAHA FZ1“ со бугарски регистарски таблици, учествувал во сообраќајна незгода во која незгода со телесни повреди се здобило малолетно лице од Струмица, а по настанатата сообраќајна незгода пријавениот го напуштил местото на насреќата. Истовремено со истото дејствие сторил и царински прекршок на тој начин што управувал моторно возило - мотоцикл со бугарски регистарски таблици сопственост на В.Т. Од Куклиш - информираше денеска Хризантема Рендевска, портпарол на СВР Струмица.

„Неговиот татко В.Р. (54), вработен како цариник во Царинска испостава Ново Село, искористувајки ја својата службена положба и овластување, со цел да избегне одземање на моторното возило мотоцикл марка „YAMAHA FZ1“ во сопственост на В.Т., со кој мотоцикл на ден 05.08.2018 година, неговиот син М.Р. сторил сообраќајната незгода, иако знаел дека В.Т. - сопственик на мотоциклот не е во Република Македонија, отпочнал постапка за царинење на возилото - мотоцикл во име и за сметка на В.Т. Исто така В.Р., имајќи интерес да се оцарини возилото за да не биде предмет на царински прекршок казнив, односно мотоциклот да не биде одземен, покрај целокупната потребна документација приложил фалсификуван документ „Поедноставено полномошно за директно застапување“ 2 образци, кој документ бил потребен да се приложи во царинската постапка согласно „Упатството за начинот на вршење на застапување во царинските постапки“. В.Р. во документот вметнал податоци од лицето на кое ќе се царини возилото, односно податоци од В.Т., како и податоците од правно лице од Струмица за директно застапување за спроведување на царинска постапка, а на графата „давател на полномошното“ бил ставен краток потпис од В.Т., кој потпис ниту можел ниту пак бил ставен од страна на В.Т., кој бил надвор од Република Македонија. Така изготвениот фалсификуван документ В.Р. го употребил во постапката за царинење на предметното возило како документот да го употребува В.Р. Покрај фалсификуваниот документ „Поедноставено полномошно за директно застапување“ В.Т. употребил и фалсификувана „Изјава за вредност на стока“ со адреса до Царинарница Гевгелија ЦИ Ново Село, кој документ бил потребен во постапката за царинење согласно член 42 став 3 од Царинскиот законик“ - изјави Рендевска.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те струмички студенти

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те с…

Авг 13, 2020 Вести

69 години од свирепото убиство на петте струмички студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов од комунистичкиот ...

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зоран Заев од СДСМ за состав на Влада

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зора…

Авг 13, 2020 Вести

Претседателот Стево Пендаровски, денеска му го врачи мандатот на Зоран Заев, лидер на СДСМ, кои како Коалиција „Можеме“ освоија најмногу пратеници на ...

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во моментот активни се 31 лице

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во м…

Авг 13, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19. Четворица...

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОДГОВОРНО“

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОД…

Авг 12, 2020 Вести

На плоштадот „Гоце Делчев" и на Булеварот „Маршал Тито" во Струмица, претставници од СВР Струмица и Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на ...

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...