Обраќање на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски пред референдумското гласање

Четврток, 27 Септември 2018

Градоначалникот Коста Јаневски денеска ги повика граѓаните на општина Струмица да излезат во недела на 30 септември, да ја искористат најсилната демократска алатка, референдумот и да учествуваат во креирањето на иднината на Република Македонија.

Почитувани мои сограѓани,

Македонија помина низ многу крстопати и народот со своите одлуки ја избираше нејзината иднина. И сега сме исправени пред нов предизвик. На 30 септември треба да донесеме уште една, нова правилна одлука. Ќе одиме напред, или ќе се враќаме назад? Ние одлучуваме за судбината на нашата држава, ние ја кроиме нејзината иднина.

Време е да покажеме одговорност и на 30 септември да излеземе сите и да си го кажеме сопственото мислење, какво и да е, и на тој начин да го дадеме нашиот придонес во решавањето на судбината на нашата земја и на нашите деца.

Затоа, почитувани мои сограѓани, ве повикувам сите да ја искористиме најсилната демократска алатка, референдумот. Во недела да излеземе на гласачките места и преку нашиот глас да си го искажеме нашиот став. Без разлика дали гласаме ЗА или против, да покажеме дека сме сериозни и одговорни граѓани, граѓани кои имаат свој став и своја одлука по најважното прашање за нашата држава и дека ние учествуваме во креирањето на нејзината иднина. Да покажеме одговорност во најважните моменти. Ние да го направиме нашиот избор. Не дозволувајте сами да си го скратите правото да учествувате во креирањето на иднината на нашата држава, сами да дозволите, наместо активни учесници, да бидете неми набљудувачи и другите да одлучуваат место вас, за државата која е ваш и дом на вашите деца.

Цели 27 години се бориме за една посветла иднина и сонуваме за едно напредно и модерно општество во кое ќе има правна држава, постабилна економија, подобро образование и здравство, поголема доверба на луѓето во институциите. И тој сон го сонуваме со години, се бориме за него и еве сега ја имаме можноста да направиме нешто што се вклопува во европскиот терк, да ги отвориме нашите погледи и да пружиме рака на тие што имаат имаат слични погледи и да тргнеме конечно напред во една посветла иднина“ - рече во своето обраќање градоначалникот Коста Јаневски.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Утре од 08:30 до 15:30 часот прекин на електричната енергија во реонот Хамзали

Утре од 08:30 до 15:30 часот прекин на електричната енергија…

Авг 04, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 5 август), во периодот од од 08:30 до 15:30 часот без електрична енергија ќе бидат кори...

Во Струмица регистриран нов случај со ковид-19, активни се 22-ца

Во Струмица регистриран нов случај со ковид-19, активни се 2…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи со ковид-19. По градови...

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затво…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грч...

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу кои и 42-годишен струмиченец

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу …

Авг 02, 2020 Вести

Синоќа околу 02:00 часот после полноќ се случила сообраќајка на патот Радовиш - Штип, во која две лица се повредени, штипјанец и струмичанец. „На 02...

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 166 нови случаи

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија ден…

Авг 02, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најмногу...

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот одговор на прашањето - Кои сме, што сме и која е нашата татковина?

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот о…

Авг 02, 2020 Вести

По повод 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ, денеска во Струмица беше одбележан Денот на Републиката - 2 авг...

Денеска е Свети Илија

Денеска е Свети Илија

Авг 02, 2020 Магазин

Македонските православни верници денеска го слават Денот на Свети Илија. Свети Илија или Громовник, проповедал 25 години. Се слави во денот кога се ме...

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Авг 01, 2020 Вести

Најостро реагираме на скандалозната Одлука на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за високи 7,4% и бараме истата веднаш да...