Во Просениково започна да се гради канализационен систем

Петок, 28 Септември 2018

Денеска во атарот на селото Просениково започнаа градежните активности за изведба на канализационен систем со кој ќе се подобри квалитетот на животот во ова населено место.

Станува збор за проект на Владата на Република Македонија кој што се однесува на подобрување на водоснабдувањето и одведувањето на отпадните води во населените места.

Ова се проекти кои што мене лично, на Советот и на нашите граѓани исклучително многу ни значат, во сите наши средби кои што досега непосредно ги имавме со граѓаните, сите тие овој проблем го ставаа на приоритетните листи и со големо задоволство, еве за кратко време, можам да соопштам дека со заедничка заложба на централната и локалната власт, успеваме конечно овие проблеми да ги решаваме, да го подобриме квалитетот на животот, да ја подобриме заштитата на човековата околина и тоа е еден приоритет кој за мене значи многу. Јас и во нашите кампањи ветив дека за овој мандат ќе се обидеме и мислам дека ќе успееме сите населени места во нашата општина да го добијат тоа што е основно за подобрување на квалитетот на животот, тоа е подобрување на водоводните системи каде што има потреба и секако одведувањето на отпадните води“ - изјави градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, кој заедно со претседателот на Советот, Марјан Даскаловски присуствуваа на започнувањето на градежните активности.

Претходно и во Дабиле започнаа активности за изградба на канализационен систем, а реализацијата на овие два проекти чини 44 милиони денари, обезбедни од Европската инвестициона банка, со свој дел учествува и општина Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Сеп 17, 2021 Магазин

Имунитетски производи - Имунитет - Аптеки „Еликсир“ Нашиот имунитет е важен за нашиот опстанок. Имунолошкиот систем функционира нормално кога ги пре...

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за Противпожарната единица

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техник…

Сеп 16, 2021 Вести

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за зајакнување на капацитетите на Територијалната професионална противпожарна единица, о...

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како пос…

Сеп 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од Министерството за здравство информираат дека во изминатите 24 часа пријавени се 32 починати лица како последица на Ковид-19, меѓу кои и четворица о...

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен терен ќе се пренесуваат на познатиот спортски канал „Sport Klub“

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен тере…

Сеп 14, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ФК „Академија Пандев“ објавија дека натпреварите од Првата македонска фудбалска лига кои овој клуб ќе ги игра на домашен терен ќе се емитуваат во ж...

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ на претстојните Локални избори

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ н…

Сеп 14, 2021 Вести

Општинската организација на СДСМ во Струмица ја објави листата на членови на Советот на општина Струмица за Локалните избори кои ќе се одржат на 17 ок...

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ „Ристо Шишков 2021“

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро …

Сеп 14, 2021 Вести

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 29-то издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Ст...