Во Струмица отворена изложба на слики од Кратовската детска ликовна колонија

Сабота, 29 Септември 2018

Во Домот на АРМ во Струмица од вчера е отворена изложба на ликовни творби од 25–та Меѓународната детска ликовна колонија „Лазар Софијанов - Кратово 2018“.

На ликовната колонија во Кратово учествуваа и учениците Анастасија Ристова и Лилјана Китанова од ООУ „Маршал Тито“ од Струмица. Со ова учество на ликовната колонија се отвори една нова соработка помеѓу Домот за деца и млади „Благој Мучето“ од Струмица и Домот на културата „Лазар Софијанов“ од Кратово.

Повод за учество на на ликовната детска колонија во Кратово беше освоената Посебна награда од страна на Анастасија Ристова на Ликовниот конкурс распишан од страна на Домот за деца и млади за Републичките детски средби „Цвеќе 2018“. Анастасија која е навистина вредна и креативна личност освен што зеде учество на колонијата, освои и прво место во категорија од шесто до деветто одделение. Таа и Лилјана во своето училиште работат под менторство на наставникот Ристо Обрадов, а во Кратово ги придружуваше менторот Звонко Тилев – соработник на Домот за деца и млади. Со овој настан се подига нивото на негување и презентирање на детската ликовна креативност, а целта беше да се воспоставуваат нови форми и содржини за работа на полето на ликовната уметност. Со освојувањето на на Првата награда на 25–та Меѓународната детска ликовна колонија „Лазар Софијанов - Кратово 2018“ се афирмира не само Домот за деца и млади и ООУ „Маршал Тито“ туку и самата општина и на некој начин се стимулираат децата за идни креативни соработки“ - вели Светлана Мазгалоска Вучетиќ од Домот за деца и млади во Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те струмички студенти

Во Струмица одбележана 69-годишнината од убиството на 5-те с…

Авг 13, 2020 Вести

69 години од свирепото убиство на петте струмички студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов од комунистичкиот ...

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зоран Заев од СДСМ за состав на Влада

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот на Зора…

Авг 13, 2020 Вести

Претседателот Стево Пендаровски, денеска му го врачи мандатот на Зоран Заев, лидер на СДСМ, кои како Коалиција „Можеме“ освоија најмногу пратеници на ...

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во моментот активни се 31 лице

Четворица струмичани нови позитивни случаи на ковид-19, во м…

Авг 13, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19. Четворица...

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОДГОВОРНО“

Реализирана сообраќајно-воспитно едукативна кампања „ВОЗИ ОД…

Авг 12, 2020 Вести

На плоштадот „Гоце Делчев" и на Булеварот „Маршал Тито" во Струмица, претставници од СВР Струмица и Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на ...

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да ги уплаќаат во наплатните пунктови во Струмица

„Комуналец“ им препорачува на граѓаните сметките за вода да …

Авг 12, 2020 Вести

Поради заштита на уплатите од сметките за вода и избегнување на несакани компликации од затворање на една од банките во државата од страна на НБМ, ЈПК...

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите кули, некои со велосипед, некои пеш

Стотина граѓани синоќа рекреативно се искачија на Царевите к…

Авг 12, 2020 Вести

Околу стотина посетители синоќа рекреативно се искачија на еден од најпознатите локалитети во Струмица - Цареви кули. Најголемиот симбол на градот и г...

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица и еден од Вељуса

Двајца новозаразени струмичани со ковид-19, еден од Струмица…

Авг 12, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 139 нови случаи со ковид-19 од направените 1627 тестови, меѓу нив и д...

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки“, кажа Јаневски отворајќи ја 57-та Струмичка ликовна колонија

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот с…

Авг 11, 2020 Вести

„Уметноста живее и треба да живее дури и тогаш кога светот се соочува со пречки кои го менуваат нормалниот тек на живеење. Во ова време - невреме кога...