Испечатете ја страната

Во Струмица отворена изложба на слики од Кратовската детска ликовна колонија

Сабота, 29 Септември 2018

Во Домот на АРМ во Струмица од вчера е отворена изложба на ликовни творби од 25–та Меѓународната детска ликовна колонија „Лазар Софијанов - Кратово 2018“.

На ликовната колонија во Кратово учествуваа и учениците Анастасија Ристова и Лилјана Китанова од ООУ „Маршал Тито“ од Струмица. Со ова учество на ликовната колонија се отвори една нова соработка помеѓу Домот за деца и млади „Благој Мучето“ од Струмица и Домот на културата „Лазар Софијанов“ од Кратово.

Повод за учество на на ликовната детска колонија во Кратово беше освоената Посебна награда од страна на Анастасија Ристова на Ликовниот конкурс распишан од страна на Домот за деца и млади за Републичките детски средби „Цвеќе 2018“. Анастасија која е навистина вредна и креативна личност освен што зеде учество на колонијата, освои и прво место во категорија од шесто до деветто одделение. Таа и Лилјана во своето училиште работат под менторство на наставникот Ристо Обрадов, а во Кратово ги придружуваше менторот Звонко Тилев – соработник на Домот за деца и млади. Со овој настан се подига нивото на негување и презентирање на детската ликовна креативност, а целта беше да се воспоставуваат нови форми и содржини за работа на полето на ликовната уметност. Со освојувањето на на Првата награда на 25–та Меѓународната детска ликовна колонија „Лазар Софијанов - Кратово 2018“ се афирмира не само Домот за деца и млади и ООУ „Маршал Тито“ туку и самата општина и на некој начин се стимулираат децата за идни креативни соработки“ - вели Светлана Мазгалоска Вучетиќ од Домот за деца и млади во Струмица.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела држава

Четири нови случаи со ковид-19 во Струмица од 48-те во цела …

Сеп 28, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 од кои четворица новозаболени и во Струмица. Починале ч...

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Реп…

Сеп 25, 2020 Вести

Се подготвува теренот за покривање на поројот „Крушевска Република“. Општината Струмица најпрво ги започна градежните активности за решавање на пробле...

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови случаи

Двајца струмичани со ковид-19 починаа, Струмица со 11 нови с…

Сеп 25, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа од направените 1504 тестирања, регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19, меѓу кои ...

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку Филтер станицата ќе имат прекин на водоснабдувањето од 6 до 17 часот

Утре жителите во општината Босилово кои користат вода преку …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Огражден“ од Босилово информираат дека утре (петок, 25 септември), поради чистење на резервоарите на Филтер станицата „Иловица“, ќе има преки...

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на Буџетот за тековната 2020 година

Советот на општина Струмица направи измена и дополнување на …

Сеп 24, 2020 Вести

Денеска се одржа 39-та седница на Советот на општина Струмица на која што беше усвоена предлог-одлуката за измена и дополнување на Буџетот на општина ...

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во Струмица, денеска 14 нови случаи

Продолжува да расте бројката на новозаболени со ковид-19 во …

Сеп 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19, најмногу во Скопје 58 лица, па следува Струмица со 1...

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна презентација

Ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, во петок јавна …

Сеп 24, 2020 Вести

Јавното претпријатие за државни патишта ќе гради експресен пат Струмица – Валандово, спој со А1 во должина од 25 километри. Во петок, 25 септември, с...

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира во Уметничка галерија

Некогашната скривница на плоштадот во Струмица се адаптира в…

Сеп 23, 2020 Вести

Започна со реализација проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се врши на просторот под градскиот плош...