Во Струмица отворена изложба на слики од Кратовската детска ликовна колонија

Сабота, 29 Септември 2018

Во Домот на АРМ во Струмица од вчера е отворена изложба на ликовни творби од 25–та Меѓународната детска ликовна колонија „Лазар Софијанов - Кратово 2018“.

На ликовната колонија во Кратово учествуваа и учениците Анастасија Ристова и Лилјана Китанова од ООУ „Маршал Тито“ од Струмица. Со ова учество на ликовната колонија се отвори една нова соработка помеѓу Домот за деца и млади „Благој Мучето“ од Струмица и Домот на културата „Лазар Софијанов“ од Кратово.

Повод за учество на на ликовната детска колонија во Кратово беше освоената Посебна награда од страна на Анастасија Ристова на Ликовниот конкурс распишан од страна на Домот за деца и млади за Републичките детски средби „Цвеќе 2018“. Анастасија која е навистина вредна и креативна личност освен што зеде учество на колонијата, освои и прво место во категорија од шесто до деветто одделение. Таа и Лилјана во своето училиште работат под менторство на наставникот Ристо Обрадов, а во Кратово ги придружуваше менторот Звонко Тилев – соработник на Домот за деца и млади. Со овој настан се подига нивото на негување и презентирање на детската ликовна креативност, а целта беше да се воспоставуваат нови форми и содржини за работа на полето на ликовната уметност. Со освојувањето на на Првата награда на 25–та Меѓународната детска ликовна колонија „Лазар Софијанов - Кратово 2018“ се афирмира не само Домот за деца и млади и ООУ „Маршал Тито“ туку и самата општина и на некој начин се стимулираат децата за идни креативни соработки“ - вели Светлана Мазгалоска Вучетиќ од Домот за деца и млади во Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Сеп 17, 2021 Магазин

Имунитетски производи - Имунитет - Аптеки „Еликсир“ Нашиот имунитет е важен за нашиот опстанок. Имунолошкиот систем функционира нормално кога ги пре...

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за Противпожарната единица

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техник…

Сеп 16, 2021 Вести

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за зајакнување на капацитетите на Територијалната професионална противпожарна единица, о...

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како пос…

Сеп 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од Министерството за здравство информираат дека во изминатите 24 часа пријавени се 32 починати лица како последица на Ковид-19, меѓу кои и четворица о...

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен терен ќе се пренесуваат на познатиот спортски канал „Sport Klub“

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен тере…

Сеп 14, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ФК „Академија Пандев“ објавија дека натпреварите од Првата македонска фудбалска лига кои овој клуб ќе ги игра на домашен терен ќе се емитуваат во ж...

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ на претстојните Локални избори

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ н…

Сеп 14, 2021 Вести

Општинската организација на СДСМ во Струмица ја објави листата на членови на Советот на општина Струмица за Локалните избори кои ќе се одржат на 17 ок...

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ „Ристо Шишков 2021“

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро …

Сеп 14, 2021 Вести

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 29-то издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Ст...