Македонија гласа, во струмичко во 7 часот отворени сите гласачки места

Недела, 30 Септември 2018

Денеска граѓаните на Република Македонија се изјаснуваат по референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција“, со одговор или заокружување на еден од дадените опции за гласање: „За“ или „Против“.
Во струмичките општини, Струмица, Василево, Босилово и Ново Село, право на глас имаат 83.544 граѓани, а според информациите од претседателите на Општинските изборни комисии, точно во 07:00 часот е започнато гласањето во сите избирачки места.
Во општина Струмица, на 83 избирачки места право на глас имаат 49.086 граѓани. Во општина Василево во избирачкиот список се запишани 10.430 граѓани, распоредени на 19 избирачки места, во општина Босилово бројот на запишани граѓани со право на глас е 12.208, а ќе имаат можност да гласат на 19 избирачки места во општината, додека во општина Ново Село, 11.267 граѓани имаат право на глас на 20 избирачки места.
Граѓаните кои сметаат дека им е нарушено избирачкото право на референдумот, тоа ќе може да го пријават до Државната изборна комисија, до набљудувачите на изборите и од институции и организации кои го надгледуваат спроведувањето на референдумот.
Државното јавно обвинителство, Народниот правобранител, Хелсиншкиот комитет ќе бидат отворени до 19:00 часот за граѓаните кои ќе сакаат да пријават повреда на гласачкото право на референдумот.
Комисијата на Основното јавно обвинителсто следи дали некој ќе направи кривично дело против изборите и гласањето. На електронската адреса на комисијата Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. граѓаните, партиите, невладините организации, домашните и меѓународните институции, може да ги пријават неправилностите со организирањето и спроведувањето на гласањето.
Во канцеларијата на Народниот правобранител денеска во периодот од 07:00 до 19:00 часот ќе функционира бесплатната телефонска линија 0800 54321 на којашто граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на гласачкото право. И во Струмица отворена е за граѓаните канцеларија на Народниот правобранител со цел да им се помогне во остварувањето и заштитата на нивните права.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балада

ВИДЕО: „Денот што ни носи“ - Александра Јанева со нова балад…

Сеп 19, 2021 Магазин

По пауза од скоро две години, синоќа струмичанката Александра Јанева го објави новиот повратнички сингл „Денот што ни носи“. Песната е заедничко авто...

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Doron Macedonia избрана за една од 40-те најуспешните лидери во Југоистчна Европа

Валентина Динова од Струмица - Мастер Франшизер на Helen Dor…

Сеп 17, 2021 Магазин

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени престижните награди на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Валентина Динова од Струмица - Маст...

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Во Аптеки „ЕЛИКСИР“ – Месец за јакнење на имунитетот

Сеп 17, 2021 Магазин

Имунитетски производи - Имунитет - Аптеки „Еликсир“ Нашиот имунитет е важен за нашиот опстанок. Имунолошкиот систем функционира нормално кога ги пре...

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за Противпожарната единица

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техник…

Сеп 16, 2021 Вести

Општина Струмица обезбеди нова противпожарна опрема и техника за зајакнување на капацитетите на Територијалната професионална противпожарна единица, о...

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како последица на Ковид-19

Четворица струмичани починале во изминатите 24 часа како пос…

Сеп 15, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од Министерството за здравство информираат дека во изминатите 24 часа пријавени се 32 починати лица како последица на Ковид-19, меѓу кои и четворица о...

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен терен ќе се пренесуваат на познатиот спортски канал „Sport Klub“

Фудбалските натпревари на „Академија Пандев“ на домашен тере…

Сеп 14, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ФК „Академија Пандев“ објавија дека натпреварите од Првата македонска фудбалска лига кои овој клуб ќе ги игра на домашен терен ќе се емитуваат во ж...

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ на претстојните Локални избори

Марјан Даскаловски ќе ја предводи советничка листа на СДСМ н…

Сеп 14, 2021 Вести

Општинската организација на СДСМ во Струмица ја објави листата на членови на Советот на општина Струмица за Локалните избори кои ќе се одржат на 17 ок...

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на ФКТ „Ристо Шишков 2021“

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро …

Сеп 14, 2021 Вести

Актерката Звездана Ангеловска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 29-то издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Ст...