Во Струмица Симпозиум „Источно црковно пеење во Македонија“

Недела, 07 Октомври 2018

Со благослов на Митрополитот Струмички Господин Наум, а во организација на НУЦК „Антон Панов“ Струмица и Струмичката епархија, во прекрасниот и инспиративен амбиент на дворот од Црквата „Свети Петнаесет“ во Струмица, во петок и сабота по 8-ми пат ќе се одржи Фестивал на Источно црковно пеење, годинава збогатен со Симпозиум на тема „Источно-црковно пеење во Македонија“.

Станува збор за фестивал преку кој се афирмира старото македонско црковно пеење, кое во православната традиција се интерпретира само вокално, без инструменти, за разлика од другите светски религии.

Пред фестивалот, во петок во 19:30 часот, како вовед во научниот Симпозиум ќе се одржи промоција на книгата „Антологија на македонското црковно пеење“ на д-р Јане Коџабашија, а ќе ја промовира академик Луан Старова.

Во 20:15 часот ќе настапат Градскиот женски хор „Менада“ од Тетово под диригентската палка на Ивица Зориќ, камерниот хор „Херувими“, под диригентство на Мирјана Павловска Шулајовска и машкиот хор при Црквата „Свети Петнаесет“.

Следниот ден (сабота) со почеток во 11:00 часот е научниот Симпозиум „Источно-црковно пеење во Македонија“, на кој свое излагање ќе имат Игор Гулевски, Илија Велев, Ивица Зориќ, Мирјана Павловска Шулајовска, Јане Коџабашија и Кире Козаров.

Кире Козаров, раководител на фестивалот, вели дека многумина водат вистинска битка за да го вратат црковното пеење, па и Струмица, со традиционалниот Фестивал на источно црковно пеење се повеќе се обврзува да го надоградува, збогатува и доближи до сите христијани. Затоа годинава, покрај фестивалот го организираме и научниот Симпозиум, упатувајќи покана до струмичани во петок и сабота да бидат дел од овој настан во црквата „Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затво…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грч...

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу кои и 42-годишен струмиченец

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу …

Авг 02, 2020 Вести

Синоќа околу 02:00 часот после полноќ се случила сообраќајка на патот Радовиш - Штип, во која две лица се повредени, штипјанец и струмичанец. „На 02...

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 166 нови случаи

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија ден…

Авг 02, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најмногу...

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот одговор на прашањето - Кои сме, што сме и која е нашата татковина?

Јаневски: Овој голем ден е најаргументираниот и најсилниот о…

Авг 02, 2020 Вести

По повод 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ, денеска во Струмица беше одбележан Денот на Републиката - 2 авг...

Денеска е Свети Илија

Денеска е Свети Илија

Авг 02, 2020 Магазин

Македонските православни верници денеска го слават Денот на Свети Илија. Свети Илија или Громовник, проповедал 25 години. Се слави во денот кога се ме...

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Синдикатот реагира: Струјата не смее да поскапи

Авг 01, 2020 Вести

Најостро реагираме на скандалозната Одлука на Регулаторната комисија за енергетика за поскапување на струјата за високи 7,4% и бараме истата веднаш да...

ЈП Државни патишта продолжува со активностите за реконструкција на магистралниот пат Струмица – Ново Село

ЈП Државни патишта продолжува со активностите за реконструкц…

Јул 31, 2020 Вести

Јавното претпријатие за Држави патишта, по паузата од предизборниот период, продолжи со активностите за реконструкција на магистралниот пат Струмица –...

Поднесено обвинение за подмолното убиство врз Александар Мицев од Струмица, чие тело беше пронајдено во браната Турија

Поднесено обвинение за подмолното убиство врз Александар Миц…

Јул 31, 2020 Вести

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице од село Добрејци за кривично ...