Дејанчо Ефтимов „За слободата, владеење на правото и правната држава“

Понеделник, 15 Октомври 2018

Вчера во Ново Село, во организација на Унија на млади сили при ВМРО-ДПМНЕ, се одржа трибина на тема: „За слободата, владеење на правото и правната држава“.

Младите се иднината и столбот на нашето општество. Затоа од особена важност е да ја усвојат вредноста владеење на право и законитост, како основен предизвик за развојот на една современа држава“ - вели Дејанчо Ефтимов, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кој говореше на трибината, потенцирајќи дека изборот на локацијата, Ново Село, не е случаен.

Од овде одекна меѓународен скандал, кој не стивнува. Јавна личност, односно градоначалникот лично е фатен и осуден за тежок криминал. Скандалот не стивнува, затоа што се направени многу пропусти во текот на постапката“ - вели Ефтимов, додавајќи дека секогаш кога владее СДСМ во Република Македонија не владее правната држава.

Се пропуштаат истраги за дела од кои е згрозена целата јавност, додека други истраги се порачуваат во функција на власта. Примери со порачани судски пресуди гледаме секој ден. Секогаш кога владее СДСМ правната држава која треба да ја заштити и прошири слободата е уништена, а слободата е предадена. Причина за ваквото однесување е можноста одредени поединци да стекнат противправна имотна корист, додека приходите на граѓаните секој ден се помали. Затоа ВМРО-ДПМНЕ како еден услов за нормализирање на состојбите предлага избор на нов јавен обвинител кој ќе ја врати кредибилноста на институцијата, за да може народот да верува во неа. Итно треба да започнат реформи во правосудниот систем за да им овозможиме на идните генерации да живеат во правна држава која создава еднакво и праведно општество“ - изјави Дајанчо Ефтимов.

На трибината освен Ефтимов говореа и Јован Јаулески, секретар на УМС, Владимир Ристов и Петар Марков.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ во Струмица

Поради дефект без вода се жителите на улицата „Бетовенова“ в…

Окт 01, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради санирање на дефект прекинато е водоснабдувањето на улицата „Бетовенова“ во Струмица. Нормализирање на водо...

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравени пациенти

Струмица денеска со 9 новозаболени од ковид-19 и 14 оздравен…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1697 тестирања, регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19. Најмногу во Скопје 77 лица, а во Струмица 9 нови слу...

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито“ и „Балканска“ во Струмица

Утре прекин на електричната енергија на улиците „Маршал Тито…

Сеп 30, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 1 октомври), од 08:00 до 09:30 часот ќе биде прекината електричната енергија на улиц...

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак

Вечерва кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пеша…

Сеп 29, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Вечерва околу 20:40 часот на раскрсницата од булеварот „Ленинова“ со улицата „4-ти Јули“, кај ТЦ „Глобал“ во Струмица, автомобил удрил во пешак, жена...

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна година

Општина Струмица: Училиштата подготвени за новата учебна год…

Сеп 29, 2020 Вести

Во скоро сите училишта, во текот на летниот период беа реализирани активности за подобрување на условите за реализација на воспитно-образовниот процес...

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздравени четворица

Еден починат и 11 новозаболени со ковид-19 во Струмица, оздр…

Сеп 29, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направените 1372 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19, од кои 11 и во Струмица. Во болнички услови починаа...

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на АРМ, дел од нив се со полесни повреди

На патот Струмица – Штип се преврте автобус со 16 војници на…

Сеп 29, 2020 Вести

Утринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица - Штип, кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ. Како што соопштуваат ...

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници кои се борат со пандемијата

Мурал во дворот на гимназијата за здравствените работници ко…

Сеп 28, 2020 Вести

Лекарка како супер херој насликана на ѕид во дворот на гимназијата „Јане Сандански“ во Струмица од 16-годишната Јана Мицева, а обоено од средношколци ...