ГРОЗД го прослави Свети Трифун на лозовите плантажи „Шапкар“

Сабота, 14 Февруари 2015

Оваа година подигнавме околу 15 хектари десертни сорти на грозје „Викторија“, кое е доста популарно во последните години

За успешна и плодна година, вработените од Винарската визба на АД „Грозд“ од Струмица го прославија денешениот празник Свети Трифун, заштитникот на лозарите.


Прославата се одржа на лозовите плантажи во реонот „Шапкар“, каде вработените, деловни партнери, пријатели и градоначалникот на општина Василево, Ване Стојанов, присуствуваа на боженствената молитва која ја отпеа отец Боро Милчев од Струмичката Православна Епархија на МПЦ.


Речиси сите се помолија оваа година да биде поуспешна, а светецот Трифун да ги штити лозовите плантажи од секави болести и елементарни непогоди од кои се очекува добар род.


„Ние последните десеттина години, секоја година посадуваме нови лозови насади. Во една година засадивме околу 75 хектари, што беше една огромна површина, но еве успеавме да го подигнеме на третата година на род. Но и оваа како и предходните години засадуваме по 19-20 хектари нови лозови насади. На лозовите насади на „Грозд“ се застапени скоро сите вински и десертни сорти на грозје. Оваа година подигнавме околу 15 хектари десертни сорти на грозје „Викторија“, кое е доста популарно во последните години. Што се однесува до винските сорти, исто така ги обновуваме и се застапени скоро сите сорти“ - рече сопственикот Васе Митев, кој прв ги закроја лозовите насади на оваа компанија.


Винарската визба „Струмичко поле“ на АД „Грозд“ е една од најсовремените во нашава земја, а заради квалитетот на грозјето од лозовите плантажи на оваа фирма се произведуваат најквалитетите и најбараните вина во земјава и Европа, за што сведочат многуте награди што ги има освоено „Грозд“.


ФОТОГАЛЕРИЈА

 

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна дејност ќе добиваaт финансиска помош од 17.410 денари месечно

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна деј…

Окт 26, 2020 Вести

На денешната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здра...

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест нови случаи со ковид-19

Денеска во Струмица повеќе оздравени пациенти – 16, а шест н…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од 737 тестирање, 247 нови случаи на ковид-19 во Македонија, од кои 6 тестирани преку Центарот за јавно здравје во Струмица. 16 пациенти од Струмица с...

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни набавки

Струмичанецот Борче Хаџиев е нов директор на Бирото за јавни…

Окт 26, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Струмичанецот Борче Хаџиев, кој досега ја извршуваше функцијата директор на Фонд за осигурување на депозити, е разрешен од ова функција и е именуван з...

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие починале 22 пациенти од ковид-19

Во Струмица 32 новозаразени, во Македонија во едно деноноќие…

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 1901 тестирања, регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19, од кои 32 и во Струмица. Најмногу во Скопје 271 лице...

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Пораз на „Академија Пандев“ на гости кај „Македонија ЃП“

Окт 25, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Пораз од 3:1 на струмичкиот прволигаш „Академија Пандев“ во првенствениот натпревар на гостински терен од екипата на „Македонија Ѓорче Петров“. Стреле...

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

29 новозаболени со ковид-19 во Струмица

Окт 24, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19. Преку Центарот за јавно здравје во Струмица регистри...

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 легла ќе биде наменет за лекување на ковид пациенти од југоистокот

Првиот спрат од новото крило на струмичката болница со 100 л…

Окт 24, 2020 Вести

„Разговаравме како постепено да се подготви дел од новото крило на болницата, кое е што е целосно опремено со кревети и со централен довод на кислород...

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден починат и 10 оздравени пациенти

Ковид статистика за петок: 23 нови случаи во Струмица, еден …

Окт 23, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Според денешното соопштение од Министерството за здравство, во последните 24 часа од направените 2367 тестирања, регистрирани се 518 нови случаи на ко...