Бегалец од струмичкиот затвор фатен на граничен премин кон Бугарија

Недела, 15 Февруари 2015

41 годишен Ѓорѓи Иванов, избегал од ќелијата на струмичкиот затвор на 2-ри февруари

Осуденик во акцијата „Детонатор“ фатен во обид да избега од државата. 41 годишен Ѓорѓи Иванов, избегал од ќелијата на струмичкиот затвор на 2-ри февруари. Тој се криел во викендица во Јабланца, Беровско, од каде со такси возило заминал до граничниот премин Ново Село. Бил пречекан од бугарски државјанин, кој пеш го спровел до бугарската граница.


По претходни сознанија на полицијата за локацијата каде избегал затвореникот, веднаш се преземени оперативни мерки. Биле поставени фото камери на преминот кои го сигнализирале движењето на лицата.


Регионалниот центар Исток со помош на колегите од бугарското МВР ги уапсиле затвореникот и неговиот потпомагач, кој успеал да ја мине границата. Сеуште се трага по третиот соучесник во бегството.


Дополнително ќе се истражува како лицето успеало да избега преку решетките на затворот во Струмица и кој му помогнал во тоа.


Иванов од Кочани е осуден за перење пари преку нелегални покер апарати, комар, игри на среќа. Затвореникот е дел од групата детонатори, но е приведен во дополнителната акција на полицијата. Тој е осуден на 4 години, но казната му ја зголемиле уште неколку други кривични дела.

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од заразни болести – задолжително носење маска и на отворено

Собранието го усвои Законот за заштита на населението од зар…

Окт 28, 2020 Вести

Собранието вечерва ги усвои измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести и истиот ќе стапи на сила по објавување в...

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат без електрична енергија

Голем број населени места во струмичко утре 4 часа ќе бидат …

Окт 28, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 октомври), од 08:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат населените ...

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури 55 новозаразени

Струмица урива рекорд со нови случаи во едно деноноќие, дури…

Окт 28, 2020 Вести

Во последните 24 часа од направени 2647 тестирања, регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19. После Скопје, Струмица со најмногу новозаразени, дури ...

„Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ во Струмица им го менува животот на зависниците – ги прави корисни за општеството

„Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ во Стру…

Окт 28, 2020 Вести

Проектот „Академија за реинтеграција на маргинализирани лица“ преку Центарот за развој на Југоисточен плански регион во партнерство со  Здружението за...

20 нови случаи во Струмица, 628 во Македонија

20 нови случаи во Струмица, 628 во Македонија

Окт 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа од направените 2236 тестирања, регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19. Во Скопје најмногу 353, а во Струмица 20 новозаразен...

Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт на дел од улиците во градот

Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт …

Окт 27, 2020 Вести

Согласно планираната динамика за оваа тековна година, а по извршените подготовки, Општина Струмица започна со поставување на втор слој асфалт на дел о...

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала, Нова Маала

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала, Н…

Окт 27, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 28 октомври), од 09:00 до 15:00 часот без електрична енергија ќе бидат населените места...

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна дејност ќе добиваaт финансиска помош од 17.410 денари месечно

Занаетчиите, односно физичките лица кои вршат самостојна деј…

Окт 26, 2020 Вести

На денешната седница Владата го утврди текстот на Предлог законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здра...