„Амор Гарден“ победник на Новогодишно-Божиќниот турнир во Василево

Понеделник, 12 Јануари 2015

Екипата на „Амор Гарден“ од Струмица е победник на Новогодишно-Божиќниот турнир во мал фудбал „Василево 2014/2015“

Екипата на „Амор Гарден“ од Струмица е победник на Новогодишно-Божиќниот турнир во мал фудбал „Василево 2014/2015“, кој заврши синоќа, со победа над екипата „Зиго Шпед“ од Радовиш и резултат од 5:4 во финалниот натпревар.

Третото место во сениорска конкуренција го освои на екипата на „Владе Банско“, кои во малото финале беа подобри од „Агро Тим Пиперево“.

Најдобар играч на турнирот е прогласен Бојан Иванов од екипата на „Зиго Шпед“, титулата за најдобар стрелец ја освои Пепи Најдов (Владе Банско), а за најдобар голман во сениорска конкуренција Илчо Удовалиев (Амор Гарден). За „фер плеј“ екипа е прогласена „Чипа Лозана“.

Во кадетска конкуренција победник е екипата на „Тинејџер“ од Струмица, која во борбата за првото место беа подобри од „Кланица Шонтеви“ од Ангелци, а третото место им припадна на кадетскиот тим „Книжарница Сони“ од Радовиш.

Најдобар играч во оваа конкуренција е прогласен Наум Блажевски (Тинејџер), најдобар стрелец, Ѓорги Јовев (Тинејџер), а најдобар голман, Леон Фенов (Книжарница Сони).

За градоначалникот на општина Василево, Ване Стојанов, покровител на овој турнир, кој по петти пат се организира, овој пат од страна на ФК „Василево“, со овој турнир и уште многу други кои се одржуваат во регионот, општина Василево прераснува во една спортска општина. „Со поддршката во спортот и понатаму продолжуваме, надевајќи се дека еден ден од овде ќе израснат спортски легенди кои ќе ја претставуваат општина Василево, па и Република Македонија“ - вели градоначалникот Стојанов.

Наградниот фонд на Новогодишно-Божиќниот турнир „Василево 2014/2015“ изнесуваше 200.000 денари.

ФОТОГАЛЕРИЈА

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Млад брачен пар има потреба од жена за чување деца

Млад брачен пар има потреба од жена за чување деца

Јан 17, 2021 Веб Билборд

Млад брачен пар од Струмица има потреба од жена за чување деца. Предност имаат кандидатки со завршено Педагошки факултет. Плата солидна. Подетални инф...

Некогашната скривница, која се користеше и како простор за регистрација на бракови од март ќе биде Уметничка галерија

Некогашната скривница, која се користеше и како простор за р…

Јан 13, 2021 Вести

Заврши реализацијата на проектот „Пренамена и адаптација на деловен простор во Уметничка галерија“. Пренамената се изврши на просторот под градскиот п...

УХМР: Особено студено време - ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег

УХМР: Особено студено време - ќе има локални врнежи кои речи…

Јан 12, 2021 Вести

До изутрина количествата на воден талог за изминатите 24 часа на југоистокот надминуваа 40 л/м², а на повисоките планини има дополнителна снежна покри...

Жител на Борисово извршил обљуба врз 46-годишна струмичанка

Жител на Борисово извршил обљуба врз 46-годишна струмичанка

Јан 10, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

СВР Струмица информира дека вчера околу 16:00 часот во СВР Струмица, 46-годишна жителка на Струмица пријавила дека во куќа во село Борисово, сопствено...

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан во градот Струмица

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан во градот Стр…

Јан 10, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ бара деловна просторија – дуќан за продажба на гардероба во градот Струмица. Дуќанот да биде од минимум 60м². Понуди на телефон: 071/23...

Вечерва „онлајн“ концерт на солидарност кон оштетените во „Глобал“

Вечерва „онлајн“ концерт на солидарност кон оштетените во „Г…

Јан 10, 2021 Магазин

Струмичката гимназија „Јане Сандански“ од Струмица на почетокот од секоја нова година, заедно со некогашниот Младински совет го организираа традициона...

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Струмица – Радовиш

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Струмица – Радо…

Јан 09, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Сообраќајот на магистралниот пат А4 Струмица – Радовиш, кој поради сообраќајна незгода беше во прекин од 18:10 часот е нормализиран, информираат од АМ...

Сопственици на тезги од „Глобал“ повикуваат пожарот да не се користи за политички препукувања

Сопственици на тезги од „Глобал“ повикуваат пожарот да не се…

Јан 09, 2021 Вести

„Ги замолуваме политичките партии да не го користат пожарот во „Глобал“ да добиваат поени кај своите симпатизери и активисти зошто со тоа не ни помага...